Endüstri meslek lisesi ve genel lise öğrencilerinin bireysel ve sosyal değişkenler ve algılar bakımından karşılaştırılması
Comparison of students of vocational high schools and public high schools in terms of individual and social variables and perceptions
- Tez No: 226178
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mesleki ve Teknik Egitimi nitelik ve nicelik olarak ne ka&r geligip, guniin gartlarina uyum saglarsa iilke ekonomisi de o derece geligir. Bu aragtirmanin temel amaci, Endustri meslek lisesi ve g e d lise ogrencilerini bireysel ve sosyal degigkenler ve algilar bakimindan kargil~tirmakt~r. Arqtirmada genel tarama modeli kullamlmigtir. btirmada 30 sorudan olugan bir anket kullanilmgtir. Anket Genel lisede ve Meslek lisesinde okuyan 704 o@enciye uygulanm~gtir. Anket sonuqlan SPSS istatistik paket program kullanilarak analiz edilmigtir. Aragtirmada gu sonuqlar elde edilmigtir; Mesleki ve Teknik Eğitimi nitelik ve nicelik olarak ne kadar gelişip, günün şartlarına uyum sağlarsa ülke ekonomisi de o derece gelişir. Bu araştırmanın temel amacı. Endüstri meslek lisesi ve genel lise öğrencilerini bireysel ve sosyal değişkenler ve algılar bakımından karşılaştırmaktır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada 30 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Anket Genel lisede ve Meslek lisesinde okuyan 704 öğrenciye uygulanmıştır. Anket sonuçlan SPSS istatistik paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir; Genel Lise ve Meslek Lisesi öğrencilerinin sosyo - ekonomik durumları bakımından dağılımı incelendiğinde genelde eşit düzeyde olduklarını söylemek olanaklıdır. Öğrencilerin Lise öncesi eğitim durumlarına bakıldığında meslek liselerine gelen öğrencilerin diploma notlarının ortalamalarının daha düşük, disiplin cezası / uyarı almış olma oranlarının ise daha yüksek olduğu görülmektedir. Öğrencilerin okul sonrasına ilişkin beklentilerine baktığımızda ise. meslek lisesi-genel lise ayrımı olmaksızın tüm öğrencilerin çok yüksek oranda üniversiteye gitmeyi düşündüğü, meslek liseli öğrencilerin iş bulabileceğine daha fazla inandığı ancak 4 yıllık üniversiteye girebileceklerine olan inançlarının daha az olduğu görülmektedir. Yine araştırma sonucunda öğrencilerin şuan da öğrenim gördükleri okulların kendi tercihleri veya velilerinin tercihi olduğu ileri sürülebilir. Öğrencilerin sosyo-kültürel etkinliklere karşı ilgileri genelde birbirine yakın olduğu görülmektedir. Eğitimde ailelerin vermiş olduğu desteğin tüm öğrepcilerde yaklaşık olarak eşit olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The more the professional and technical education improve in terms of quantity and quality and adaptation to current conditions is fulfilled, the more national economy improves. The main motive of this research is to compare the students of profession High schools and general high schools in terms of individual and social variables and perceptions. In the study general surveillance model is utilized. A survey including 43 questions is prepared. The survey is applied to 704 students studying in General High School and Professional High School. The survey results are analyzed with SPSS statistical program package. Following results are obtained in the study ; When the distribution of General High School and Professional High School students, according to their social and economical status, is investigated, it is possible to say that generally they were of equal level. Considering the pre-high school education of the students, Professional school students have lower graduation grades and higher rate of disciplinary punishment/warning. Considering the post-graduation expectations of students, it's sees that withou~ separating out General High School and professional high school, high proportion of students think of university education, professional school students have higher belief of employment but less belief of going to a four-year university department. Again as a result of research it can be put forward that students ar their parents decide which school they will attend. Students' interest in social and cultural activities are generdly of c k level. It is seen that parental support on education is approximateiy equal h r dl students.