Yanlış düzeltiminin öğrenici üzerindeki duygusal etkileri
Emotional effects of the teachers correction
  1. Tez No: 226177
  2. Yazar: SEVCAN DOĞAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Yabancı dil öğretiminde yanlış ve yanlış düzeltiminin önemli bir rolü vardır. Yapılan yanlışlar, öğrencilerin verilen bilgileri hangi düzeyde öğrenebildiklerini öğretmenlere gösteren parametrelerdir. Yanlış düzeltimi uygulanırken öğrenciler üzerinde oluşan duygusal etkilerin, bu öğrencilerin derse karşı olan güdülenmelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bu araştırma İstanbul'da 7 farklı eğitim kurumunda, 30'ar öğrenciden oluşan 8 ayrı sınıfta öğrencilere 9 soruluk sormaca uygulanarak yürütülmüştür. Araştırmaya katılan okullar, eğitim sitemlerinin devlet veya özel olması göz önünde tutularak, bölgesel olarak rast gele seçilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, öğretmenlerin, bütün kümelerde büyük oranlarda yanlış düzeltimi yöntemine başvurduğu ve öğrencinin tümcesini bitirmeden hemen yanlış düzeltimine gittikleri gözlenmiştir. Çalışmamızda, öğretmenlerin yanlış düzeltiminin öğrenciler üzerinde büyük oranlarda kızma, utanma veya üzülme gibi duygulara neden olmadığı, öğrencilerin büyük bir kısmının öğretmenlerin yanlış düzeltimini gerekli bulmalarına karşın yaptıkları her yanlışın da düzeltilmesinden hoşnut olmadıkları saptanmıştır. Çalışmamız, öğretmenlerin yanlış düzeltimi sırasında kullandıkları yapıcı geribildirimlerin, öğrencilerin derse karşı olan ilgilerini arttırabileceğini; yapılan yanlışların uygun bir şekilde düzeltilmesinin öğrenciler üzerinde negatif değil pozitif yönde bir etki yapabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Yanlış düzeltimi, duygusal etkiler, ikinci dil öğrenimi.
Özet (Çeviri)
Mistakes and mistake correction have a significant role in foreign language teaching. The mistakes that are made by students are parameters which show to the teachers the students? level of the acquisition of the language that they have been taught. It has been observed that emotional effects which occur on the students while the teacher corrects their mistakes have a negative or positive influence on students? motivation. This research was carried out in seven different schools in İstanbul. In this research study, a questionnaire that contains nine questions was applied among the eight different groups of the students. There were thirty students at different ages in each group. While the schools were being chosen, it was considered that they were not only state schools but also private schools. As an outcome of the evaluation of this research, it was revealed that the teachers in each group applied the correction methods in a range scale and also it was observed that the teachers intended to correct the students? mistakes immediately by interrupting their speech. It was also determined that the teachers? correction did not cause some feelings such as anger, shame or sadness on the students and although the students thought that the teachers? correction was necessary for their second language improvement, they were not pleased because of the teachers? correction as soon as they made mistakes. In addition, it has been observed that the positive feedback may increase the interest of the students to the lesson and mistake correction methods have a much more significant influence on students? motivation. If the teachers correct the students? mistakes in a suitable method, it can effect the students? performance positively in the classroom. Key Words : Error correction, emotional effects, second language learning.