Yeni eğitim programlarına ilköğretim okullarının ve ilköğretim okulu müdürlerinin hazırbulunuşluk düzeyleri
The present levels of the primary schools and the primary school headmasters to the new education programmes
  1. Tez No: 226179
  2. Yazar: NEZAKET ATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, İstanbul İlindeki İlköğretim okullarının ve ilköğretim okulları müdürlerinin, 2005-2006 öğretim yılında uygulanan 1, 2, 3, 4 ve 5.sınıflarda yeni eğitim programlarına hazır bulunuşluk düzeylerine ilişkin görüşlerini belirlemektir.Yeni eğitim programlarına yönelik müdür görüşleri ile kişisel değişkenlerden cinsiyet, branş, eğitim düzeyi, toplam hizmet süresi ve yöneticilik hizmet süresi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır.Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Kullanılan anket formu 387 ilköğretim okulu müdürüne uygulanmıştır. Araştırmada, müdürlerin kişisel özelliklerini belirlemek için beş sorudan oluşan bir form; hazır bulunuşluk düzeylerini belirlemek için yirmialtı sorudan oluşan dörtlü dereceleme likert ölçeği kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler aritmetik ortalama, yüzde, standart sapma, ?F Testi? (tek yönlü varyans analizi) ve ?t-Testi? kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:1.Müdürler derslik dışı fiziksel alanların ve araç-gereçlerin yeni programlara göre hazırlanmasını ?az? düzeyde gerçekleştirmişlerdir.2.Müdürlerin derslik dışı fiziksel alanların ve araç-gereçlerin yeni programlara göre hazırlanmasına ilişkin görüşleri kişisel değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir.3.Müdürler yeni programlara yönelik kendilerine verilen hizmetiçi eğitim etkinliklerini ?az? düzeyde bulmuşlardır.4.Müdürlerin yeni programlara yönelik kendilerine verilen hizmetiçi eğitim etkinliklerine ilişkin görüşleri kişisel değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir.5.Müdürler yeni programlarla ilgili olarak okul içi ve dışı insan kaynaklarını bilgilendirme etkinliklerini ?orta? düzeyde gerçekleştirmişlerdir.6.Müdürlerin yeni programlarla ilgili olarak okul içi ve dışı insan kaynaklarını bilgilendirme etkinliklerine ilişkin görüşleri kişisel değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir.7.Müdürler yeni programlara göre dersliklerin hazırlanmasını ve öğretmen kılavuz kitaplarının sağlanmasını ?orta? düzeyde gerçekleştirmişlerdir.8.Müdürlerin yeni programlara göre dersliklerin hazırlanmasına ve öğretmen kılavuz kitaplarının sağlanmasına ilişkin görüşleri kişisel değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The general intent this of investigation is determine the opinions about to be present levels to the new education programmes at 1,2,3,4, and 5.classes which was applied during 2005-2006 school years, of the primary schools? managers and primary schools at İstanbul?s countries.The manager opinions about new education programmes and educations levels, the branch, the sex from personal variables are produce to be or not to be a meaningful related between administration the service time and total the service time.At investigation the general search model is used. Used the questionnaire from was applied to 387 primary school?s managers. At investigation, a from made up 5 questions for determine the personal properties of managers, is used quadripartite gradation the likert measure made up 26 questions for determine to be persent levels. The obtained datums from questionnaires were analyse be used the arithmetic average, the percentage, the standard deviation, `F Test? (only directed the varyavs analysis) and ` t-Test?.The obtained results at investigation:1.The managers realized at `little? level to prepare according to new programmes of the materials and classroom-out the physical areas.2.The managers opinions about to prepare according to new programmes of the materials and classroom-out the physical areas, are displaying the meaningful difference according to the personal variables.3.The managers attained at `little? level the activities of service-in education be given to them about new programmes.4.The manager?s opinions about the activities of service-in education be given to them about new programmes, are displaying the meaningful difference according to the personal variables.5.The managers realized at `middle? level the informative activities the human resources of school-in and school-out about new programmes.6.The manager?s opinions about the informative activities the human resources of school-in and school-out about new programmes, are displaying the meaningful difference according to the personal variables.7.The managers realized at `middle? level to be obtained the teachers? guide books and to prepare the classromms according to new programmes.8.The manager?s opinions about to be obtained the teachers? guide books and to prepare the classromms according to new programmes, are displaying the meaningful difference according to the personal variables.