Ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin televizyon dizilerindeki mesajları algılamalarında medya okuryazarlığının etkisi
The effect of media literacy on perception of television serials' messages for high school 10th grade students
- Tez No: 226203
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ Y. KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu arastırmanın amacı; ortaögretim 10. sınıf ögrencilerine verilen medya okuryazarlıgı egitiminin, ögrencilerin televizyon dizilerindeki mesajları algılamalarına etkisini belirlemektir. Bu temel amaç çerçevesinde, medya okuryazarlıgının önemi, medya okuryazarlıgı egitiminin ögrencilerin elestirel düsünme becerilerine ve televizyon dizilerindeki mesajları algılamalarına etkisi ve ögrencilerin medya ve televizyon dizileri hakkındaki ilgi ve görüsleri arastırılmıstır. Arastırma sonuçları cinsiyet degiskenine göre de incelenmistir. Bu arastırmada, kontrol gruplu ön ve son test deneysel arastırma modeli kullanılmıstır. Çalısma evrenini 2006-2007 egitim-ögretim yılında Çanakkale il merkezindeki Çanakkale Lisesi 10. sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Arastırma örneklemini evrenden yansız atama yolu ile seçilen 20 deney grubu ögrencisi ve 20 kontrol grubu ögrencisi olusturmaktadır. Deney grubu ögrencilerine 12 saatlik ?Medya Okuryazarlıgı Egitimi? egitimi verilmis; deney ve kontrol grubuna öntest ve sontest olarak ?Medya Okuryazarlıgı Degerlendirme Formu? uygulanmıstır. Sonuçları degerlendirmede ögrencilerin betimsel sonuçlarını ve görüslerini belirten puanlarda frekans ve aritmetik ortalama, degiskenlerin öntest ve sontest puanları arasındaki anlamlı fark için t testi ve cinsiyete göre degiskenlerin öntest ve sontest puanları arasındaki anlamlı fark için 4ki Faktörlü Varyans (F) Analizi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda ?Medya Okuryazarlıgı Egitimi?nin, ögrencilerde medya mesajlarına karsı farkındalık gelistirdigi, medya mesajlarına karsı elestirel bakıs açısı kazandırdıgı, televizyon dizilerindeki mesajları analiz edip, degerlendirme becerisi kazandırdıgı sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness level of media literacy education which was put into practice for 10th grade high school students on perception of their media messages on television serials. In the framework of this main aim, importance of media literacy, effectiveness level of media literacy training on students? critical thinking ability and students? perception levels of messages on television serials and opinions of students about media and television serials were studied by the researcher. The study results were analyzed according to the variable of gender. In this study, pre-test and post-test experimental method was used with control group. The study universe is composed of 10th grade students from Çanakkale High School in Çanakkale. The study sample is composed of 20 students as control group chosen by random sampling among the study universe. The students from the experimental group were given a ?twelve hours media literacy education? and after that ?Media Literacy Evaluation Form? was used for experimental and control group students as pre-test and post-test. In order to analyze the data, frequency and mean values for students? describing results, t test for determining the significant differences between pre-test and post-test results of variables and Two- Way ANOVA for Independent Samples for determining the significant differences between pre-test and post-test results according to variables of gender were used. The research results reveal that ?Media Literacy Training? develops the students? awareness level about media messages and brings in critical thinking ability to students on media messages and earns evaluation and analysis ability to students about television serials. The students were agreeable on importance of media literacy.