İlköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin örgüt kültürünü algılama düzeyleri: Büyükçekmece örneği
Primary school teachers perceptions of existing school culture: İstanbul Büyükçekmece sample
- Tez No: 226214
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE HACIFAZLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgütsel kültür, örgütün kendine has kimliğini oluşturan ve örgütü diğer örgütlerden farklı kılan varsayımlar, değerler ve sembolleri ifade eder. Örgüt kültürü, örgüt üyelerine farklı bir kimlik veren ve örgüte bağlanmasına yardımcı olan ve örgüt üyeleri tarafından paylaşılan özümsenmiş değişkenleri ortaya koymaktadır. Araştırmanın amacı İlköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin kurumlarındaki kültüre ilişkin algılarının saptanması araştırılmıştır. Araştırmada genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak Şişman tarafından (2002) önceden geliştirilmiş olan ?Okul Kültürü Ölçeği?nden yararlanılmıştır. İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde görevli 30 yönetici ve 331 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Bu öğretmen ve yöneticilerden ölçek yöntemi ile bilgiler toplanmış ve SPSS 13 programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda öğretmen ve yöneticilerin kurumlarındaki kültüre ilişkin algıları ile ilgili sonuçlarda katılımcıların kurum kültürünün yerleşmesine yönelik ?çoğunlukla? katıldıkları belirlenmiştir. Araştırmada, kurum kültürünü algılama düzeyleri yöneticilerin öğretmenlere göre daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Organisational culture symbolises organisation?s identity with the characteristic values and symbols. Organisational culture involves variables that gives a different and belonging identity to members. The purpose of this study is to detemine teachers? perceptions of organisational culture. Scanning method was used in the study. Scale entitled as ?School Culture Scale? previously devised by Sisman (2002) was used in the study. 30 administrators and 331 teachers, who work at primary schools in Buyukcekmece Region constituted the sample group in the study. SPPS 13 was used in the analysis of the data. Results of the study showed that teachers? perceptions of school culture were determined within the range of ?most of the time? range. With regards to title variable, administrators? perceptions of school culture were higher than teachers