İlköğretim okullarında öğretmen algılarına göre yöneticilerin, yöneticilik becerilerinin örgüt iklimine katkısı (Ankara ili örneği)
The contribution of the skills of managers administration skills to organization climate in respect of teachers' perception in primary education schools
  1. Tez No: 187260
  2. Yazar: AHMET AKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETOkullar, etkili bir eğitim ve öğretim sağlayabilmek için uygun ve olumlu birörgüt kültürü oluşturmak zorundadırlar. Her örgüt kendi örgütsel kültürününyansıması olarak ele alındığında, okullar için aynı yargıda bulunulabiliriz. Her okulkendi örgütsel kültürü ile diğer okullardan ayrılır. Her okulun kendine özgü birkültürel ve örgütsel yapısı olmakla birlikte, kimi zaman diğer okullarla dabenzerlikler gösterir. Bir okulun örgütsel kültürünün oluşturulmasını ve bunlarınyönetici ve öğretmenlerce kabul alanına alınması, bir okulun başarısınınşekillenmesinde bize yardımcı olur.Bu araştırmada örgütsel iklim ile yöneticilik becerileri arasındaki ilişki elealınmakta ve bunların öğretmenler tarafından algılanma düzeyleri incelenmektedir.Araştırma, tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışma evrenini, Ankaraili Büyükşehir Belediyesi sınırlarını içerisindeki normal öğretim yapan ilköğretimokulları oluşturmuştur. Veriler, bilgisayar ortamında ve SPSS istatistik programıkullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemeleri için; frekans veyüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitmey U testi,Kruskal-Wallis H testi Scheffe, t-testi, Varyans analizi, Pearson korelasyonkullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi de 0.05 olarak alınmıştır.Araştırma sonucuna dayanarak, cinsiyetin, yaş grubunun, kıdemin, eğitimdüzeyinin ve görev türünün, 30 sorudan oluşan ölçeğe verilen cevaplarda istatistikselolarak anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir.Böylece, yöneticilerin yöneticilik becerilerinin örgüt iklimine yaptığıkatkıların, öğretmenler tarafından algılanma düzeyi üzerinde önemli ölçüde etkiliolduğu sonucuna ulaşılmıştır.2
Özet (Çeviri)
ABSTRACKSchools need to form a positive organizational culture so as to provide properand effective education and instrtuction. Every organization when considered as thereflection of its own culture, it can be stated for the schools that each school isdistşnguished from the other schools in terms of its own organizational culture. Inaddition to the fact that every school has a peculiar cultural and organizationalstructure, they share certain common similarities with other schools. When theorganizational culture of a given school is formed and identified, it is then easier tounderstand the influence of the behaviours principals and teachers adopt on theschool success.This study deals with organizational climate and the relationship betweenorganizational climate and the managerial skills of the principals and with a focus onthe perception level of the techers.Within the framework of the contribution by the managerial skills of theprincipals, it has been investaigated whether the perception level of the techers varyaccording to the variables of gender, age, service duration, seniority, educationallevel and the function at school.The study is a survey. The population of the study covered the primaryschools in the Ankara Province. The data were analyzed by using the SPSS software.For the statistical analyses of the data, frequency, percentage, mean, standarddeviation were calculated and Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitmey U test,Kruskal-Wallis H test, and Scheffe test were carried out. The significance level was0.05. As a result of the study, it is seen in the answers given to the 30-item scale thatgender, age, seniority, educational level and the function at school were statisticallysignificant variables.Consequently, it is concluded that the contribution of the managerial skills ofthe principals to organizational climate has to a great extent an influence on teachers?perception.3