Öğretmen ve yöneticilerin bireysel, sosyal ve aile değerlerinin incelenmesi( İstanbul ili Avrupa yakası örneği)
To research the value structures of the teachers and principals related to their individual life, social life and family life
- Tez No: 226221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul İli Avrupa Yakası resmî ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin ve yöneticilerin bireysel, toplumsal ve aile hayatına ilişkin değer yapılarını incelemektir. Bu çerçevede ayrıca çeşitli sosyo-demografik değişkenlerin (cinsiyet, yas, kıdem, mezuniyet gibi) bu değişkenlerle bağıntısı da ortaya konulmuştur. İstanbul ili Avrupa Yakasında görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticiler arasından tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen örneklem grubunun 81'i erkek (% 51,9), 75'si kadın (%48,1) olmak üzere toplam 156 bireyden oluşmuştur.Katılımcıları değer yapılarını saptamaya ilişkin olarak Dünya Değerler Araştırması (World Value Survey)'nın 1999 yılında uygulamış olduğu anketin ilgili kısımları uyarlanarak istatiksel tekniklerle çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the value structures of the teachers and principals who work at primary shools and secondary educational schools in the European side of İstanbul province related to their individual life, social life and family life.In this framework, the relationship between these variables and socio-demographic variables (sex, age, seniority, graduation etc.) has also been pointed out. The sampling group selected by using random sampling method includes 156 teachers and principals who work in the European side of İstanbul province. 81 of these 156 (%51,9) teachers and principals are male and the rest of them (%48,1) are female. Findings related to demographic variables are belong to the group which includes 84 individuals (%53,8) who are at the age of thirty and younger than thirty. It means that 97%of these 84 individuals (%62,2) have been working about fewer than 10 years, thus they are at the beginning of their professional life.