Egzersiz fizyolojisinin halk oyunlarındaki yeri ve önemi
  1. Tez No: 22625
  2. Yazar: ŞENER GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET“Egzersiz Fizyolojisinin Halk Oyunlarındaki Yeri ve Önemi”konulu bu çalışma t.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Âna Sanat Dalı Türk Halk Oyunları Alanında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. bu çalışmada. halk oyunlarıda bedensel bir olay olduğundan, egzersiz fizyolojisinin incelenmesi ile ne gibi katkılarda bulunabileceğinin gerekliliği anlatılmıştır. Genel ağırlık halk oyunlarının figürsel anlatımlarından ziya de, fizyolojik yönü olmuştur. Halk oyunlarının içinde olanları sakatlıklara, yaralanmalara ve rahatsızlıklara maruz kalmamak için konunun Folklor, dolayısıyla halk oyunları camiasında benimsenmesini sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY What is "the importance and role of exercise physiology in Folk Dances? This study has been prepared as a Master's Degree Thesis in tha field of Turkish Folk Dance to be sub mitted to the Istanbul Technical University, Department of Social Studies. In this study, it is argued that since Folk Dance is a physical event, exercise physiology should be examined. In general, physiologcal part of Folk Dance has been conside- ret more important than its flgnral part.^ In orrderto avoid- accident, exercise physiology should be assimilated by Folk Dance environment.