Eğitimde yenileşme çalışmaları ve öğretmenlerin ilçe milli eğitim müdürlüğü çalışmalarındaki yenileşme ve yeterliklere yönelik algı ve beklentileri(Kandıra örneği )
The studies of innovation in education and the thoughts and expectations of teachers about these studies,that are performed by the ministry of education,in innovation and adequacies (The sample of Kandıra)
  1. Tez No: 226256
  2. Yazar: HÜSEYİN KABAKCI
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İşletmelerin, kurumların ve sosyal yapılanmaların özellikle son yıllardaki rekabet ortamında, sadece üretim yapmaları ya da var olanı devam ettirmeleri yeterli olmamaktadır. Organizasyonların rekabet üstünlüğü ve güç elde edebilmeleri için bilgiyi kullanabilmeleri, bilgi yönetimi ve yenilik arasında bağlantı kurabilmeleri, yeniliği oluşturabilmeleri ve yönetebilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de organizasyonları oluşturan bireylerin de yaratıcılıklarını geliştirerek çalışma koşullarında ve yeni yöntemlerde yeni fikirler ortaya koyabilmeleri önem kazanmıştır.Yeni bilgi teknolojilerini ve yeniliği gerçekleştirmeyi küresel rekabet ortamında avantaj olarak kullanabilen organizasyonlar, düşük maliyet ve yeni ürün üretiminde uzun dönemli büyüme stratejilerini kullanabilme özelliğine sahip olabilecektir. Yeni teknolojilerin kullanılması aynı zamanda organizasyonda kapasite artışını, ürünün ya da hizmetin kalite ve güvenilirliğinin artmasını, ürünün ya da hizmetin iyileşmesini, yeniden iyileşme maliyetlerinin düşmesini, esnekliği, üretim süresinin azalmasını da sağlamaktadır.Küreselleşmenin bir gereği olarak sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilmek ve varlığını koruyabilmek için, organizasyonların bilgiyi hızla kullanabilmeleri, gerek ürün gerekse hizmet üretiminde sürekli yenilikler yapabilmeleri önem kazanmıştır. Organizasyonların yenilik yapabilme düzeyleri, farklılıklaştırma yapabilme düzeyleri sürdürülebilir rekabette organizasyonlara dikkat çekici ayrıcalıklar sağlayabilmektedir. Bu bağlamda, organizasyonların yeniliğe ayak uydurabilmeleri ancak örgüt yapılarını yeniliğe göre düzenlemelerinden ve yeni hizmet tasarımları oluşturmalarından geçmektedir.Organizasyonların uyguladıkları yenilik stratejileri, bulundukları çevrenin özellikleri, örgüt içindeki liderlik biçimi, örgüt içi ve dışı iletişim biçimi, sahip olunan örgüt normları ve müşteri memnuniyeti ve beklentilerini karşılanması ile mümkündür.Hizmet sektöründe varlığını sürdüren kurumların küreselleşme süresince rekabet üstünlüğü kazanabilmeleri için yenilik kültürleri ve yenilikçi örgüt yapılarına uyum göstermeleri de yenileşmenin oluşturulması ve yönetilmesi için gereklidir.Hızla değişen çevresel koşullar ve küreselleşmenin bir sonucu olarak organizasyonların, rekabet ortamında yeniliği kendilerine bir strateji olarak belirlemeleri önem kazanmıştır.Milli Eğitim sisteminin çalışmalarının yürütücüsü, denetleyicisi ve organize edicisi olarak il ve ilçe teşkilatları sistemin varlığı ve devamı için olduğu kadar başarısı için de büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle de Milli Eğitim sistemindeki tüm kurumlarda olduğu kadar il ve ilçe teşkilatlarında da yeterlikler ve yenileşme gereksinimleri büyük önem kazanmaktadır. Aynı zamanda eğitim çalışanların istek ve gereksinimlerine hitap edilmesi, memnuniyetlerinin arttırılarak kurumlarına ve mesleklerine adanmışlıklarının sağlanması, varsa sorunların analiz edilerek giderilmesi ve tüm eğitim çalışanlarını olduğu kadar eğitim sisteminden etkilenen bireyleri ve çevresel faktörleri geliştirip etkilemek de bu kurumların etki alanında olabilmektedir.Bu araştırma İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ndeki yenileşme politika ve girişimleriyle, eksiklik ve gereksinimlerin öğretmenler tarafından nasıl algılandığının analizini yapmayı amaçlamıştır.Bu amaçla, araştırma konusunda daha önce geliştirilen bir veri toplama aracının olup olmadığına ilişkin inceleme yapılmış, daha önce böyle bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Veri toplama aracı Dr. Mustafa FARSAKOĞLU ve araştırmacı tarafından oluşturulmuş, Kocaeli İli Kandıra ilçesinde ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapan 502 öğretmene uygulanmıştır. Veriler SPSS 12.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin verdikleri yanıtların değerlendirmelerinin belirlenmesinde; frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (ss) gibi istatistikî ölçüm araçları kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde t-testi ve anova testi analizi yapılmıştır.Yapılan araştırmada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yeterlik durumu ve ihtiyacının analizi için; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yapısal politikaları, Mesleki gelişim çalışmaları, personel hizmetleri, personel ödemeleri, sosyal olanaklar, kaynaklar, ilişkiler ve iletişim ile vizyon ve misyonunun son dönemde Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde gerçekleştirilen yenileşme (inovasyon) girişimlerinden ne ölçüde etkilendiğinin analizi ana başlıkları altında konuya yaklaşıldı.Yapılan araştırma sonucunda öğretmenlerce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yeterliklerinin ve son dönem yenileşmelerinden etkilenme düzeyinin çok yetersiz ve zayıf algılandığı, bununla birlikte yenileşme ve iyileştirmeye ihtiyaç olduğu ve merkezi yeniliklerin taşra teşkilatlarına pratik olarak yansıtılması gerektiği tespit edildi.Yeterliklerin geliştirilmesi ve yenileşmenin Milli Eğitim'de yaygınlaştırılması için tüm çalışanları içine alacak ve salt bürokratik evrak doldurmadan ibaret olmayan etkin çalışmalar yapılmalı ve bu çalışmalar öğretmenleri her aşamada etkin kılacak şekilde düzenlenmelidir. Merkezde yürütülen yenileşme girişimlerinin taşra teşkilatlarında etkin kılınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is not sufficient for corporations, enterprises and social institutions to continue their existence just through production or with the satisfaction of what they have already accomplished. In order to obtain competitive power and superiority, ability of using, managing, associating, creating, innovations and know-how is of vital importance. Hence improving personal creativity, developing innovative ideas into new methods and working conditions has gained an impetus for the people who make up organizations.Organizations using up to date know-how technologies and realizing innovation under globally competitive conditions can achieve in the design and manufacturing of new products long term development through low production costs. The use of recent know-how technologies will also lead to an increase in the overall capacity of an organization, in the reliability and improvement of the service or product, more elasticity and a decrease in the development costs and production time simultaneously.In order to enable and preserve continuing competitive advantage of an organization, speed in using know-how in product ? service production, making constant renewals has gained importance. The level of making new inventions and differences might lead to significant privileges. In this sense the ability of an organization to keep up with innovations can only be possible in reforming their structure according to the innovation and develop new service structures.The innovation strategies used by organizations needs to answer both the expectations and satisfaction of clients in line with established norms, internal and external style of communication, and management structure.In order to gain competitive dominance during the globalization process, for the institutions especially in the service (catering) sector cultures of innovation and adaptation to modern organization hierarchy is a precedent of know-how development and management.The know-how acquisition as a strategy opted for by organizations has gained importance due to processes imposed by globalization and rapidly changing environmental conditions.The existence of city and urban directorates of the Turkish Ministry of Education is of utmost importance for the existence and continuity of the system as the executor, inspector, and organizer of the operations conducted nationwide by system of the Ministry of Education. Hence like every institution in the Ministry of Education the need for innovations in the city and urban directorates of the Turkish Ministry of Education has gained importance. At the same time to address the needs and interests of the Ministry of Education personnel, enable their dedication to their profession by increasing their contentment and if there are questions the analysis and solution of their problems and like all the employees of education likewise the development of individuals affected from the education and environmental factors too might be under the effect of these institutions.This study aims to analyze the perception of the teachers regarding the innovation policies and endeavors run by the urban directorates of the Ministry of Education and their deficiency and necessities.Bearing the above mentioned intention, research is conducted on the existence of a data collection tool. The pilot study revealed that such a data collection tool was not available since a similar study was not conducted previously. The data collection tool, developed by the researcher and Dr. Mustafa FARSAKOĞLU, was applied to 502 teachers in the area under the directorate of Kocaeli city Kandıra Directorate of the Ministry of Education working at the primary and secondary stages of public education. The data is analyzed using SPSS 12.0. In the evaluation of the responses provided by the teachers statistical measurement tools such as frequency, percentage, arithmetical average, and standard deviation are used. ANOVA and t-test is used for the analysis of the present study.For the analysis of the adequacy and needs in the Local Directorate of the Ministry of Education, the effect upon the innovation endeavors conducted under the surveillance of the Ministry of Education are studied under the headings: the structural policies of the of the local Kandıra Directorate of the Ministry of Education, professional development efforts, personnel services, payments of the personnel, social facilities.As a result of the study conducted the perceptions of the teachers regarding the competencies of the Local Directorate of the Ministry of Education is very weak and insufficient, whereas there was a perceived need for innovations and improvements and a need for the reflection in practice of the central innovations to the urban organizations.To improve innovations and dispersal of innovations, effective studies need to be conducted including more than filling out forms involving all the personnel and so designed as to make teachers effective at every stage. The endeavors of innovation conducted at the Ministry of Education at the centre needs also to be put into effect in the urban areas as well.