Alan dışından sınıf öğretmeni olarak atanan öğretmenlerin durumu ve sınıf öğretmenliği mezunlarıyla karşılaştırılması
The status of class teachers who have been assigned from outer fields and their comparison with class teacher graduates
- Tez No: 226257
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Ulu önder Atatürk ?Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseridir.? demiştir. Bu söz öğretmenlik mesleğinin önemli ve kutsal olduğunu göstermektedir. Yeni nesli yetiştiren, yönlendiren öğretmenler büyük bir mesuliyeti üzerlerinde taşımaktadırlar. Çünkü bir ulusun yeni nesli onlarla şekillenmektedir. Bu kadar önemli bir mesleği gerçekleştiren öğretmenler sıradan olmamalıdır. Belirli vasıflara ve özelliklere sahip olmalıdırlar.Öğretmen yetiştirmenin üç boyutu vardır: Genel kültür, alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi. Genel kültür, öğretmenin genel olarak sahip olması gereken bilgilerdir. Alan bilgisi, anlatacağı ve aktaracağı derslerin detaylarını gördüğü bilgilerdir. Öğretmenlik meslek bilgisi, bu mesleği gerçekleştirecek kişilerin bilmesi gereken, mesleğe özel bilgilerdir. Sınıf öğretmenliği bölümünde okuyanlar eğitimleri süresince bu bilgileri detaylı ve yıllara dağıtılmış şekilde görmektedirler. Alan dışından atanan öğretmenler ise alan ve öğretmenlik meslek bilgisini; okurken değil, daha sonradan ve sıkıştırılmış şekilde almaktadırlar. Cumhuriyet tarihi boyunca alan dışından çeşitli şekillerde öğretmen alınmıştır. En son 2000 yılında alan dışından öğretmen alınmış, daha sonra bu alım durdurulmuştur.Bu çalışma alan dışından atanan öğretmenlerin durumunu incelemek için yapılmıştır. Bu amaçla alan dışından atanan öğretmenlere ve sınıf öğretmenliği mezunlarına çeşitli sorular yöneltilmiş, yapılan kıyaslamalarla çeşitli çözümlemeler yapılmıştır.Yapılan çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm ?Giriş?, ikinci bölüm ?İlgili Yayınlar?, üçüncü bölüm ?Araştırma Yöntemi?, dördüncü bölümde ?Bulgular ve Yorum?, son bölümde ise ?Sonuç ve Öneriler? yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Great leader Ataturk has saıd `Teachers, new generatıon wıll be your work of art?. Thıs sayıng ındıcates how teachıng professıon ıs ımportant and sacred. Teachers who educate and lead new generatıons carry a huge responsıbılıty. The reason ıs they shape new generatıon of the natıon. Teachers who realıze such an ımportant role should own certaın qualıfıcatıons.There are three dımensıons of raısıng teachers. General culture, fıeld knowledge and professıonal teachıng knowledge. Teachers who attended `class teacher? dıscıplıne, study thıs knowledge ın detaıled and yearly spread manner. Teachers comıng from other fıelds, acquıre theır professıonal knowledge, not durıng theır academıc lıfe but later and compact manner. Durıng the republıc era, teachers have been assıgned from outer fıelds vıa varıous ways. Latest ın 2000, teachers have been employed from outer fıelds, then thıs type of recruıtment has been abondoned.The purpose of thıs study ıs to revıew teachers who have been assıgned from outer fıelds. For thıs purpose, varıous questıons have been raısed for both class teachers and teachers wıth outer fıelds, and analysıs has been based on comparısons.The study contaıns fıve chapters. Fırst chapter `ıntroductıon?, second chapter `related publıcatıons?, thırd chapter `study method?, fourth chapter `fındıngs and comments? and fınal chapter states ` conclusıons and proposals?.