İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin öğrencilere demokratik davranış kazandırma yeterlilikleri
The proficiency levels of the primary school teachers in making the students gaining democratic behaviours
- Tez No: 226255
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmada ?İlköğretim Okullarında Görev Yapan Öğretmenlerin, Öğrencilere Demokratik Davranış Kazandırma Yeterliliklerinin Düzeyi? başlığı altında öğretmenlerin öğrencilere demokratik davranış kazandırma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma: Birinci bölüm giriş, problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, , sayıtlılar sınırlılıklar, araştırmanın amacı, tanımlar; ikinci bölüm, demokrasi ve eğitim, demokratik davranış kazandırmada okul; üçüncü bölüm, araştırma yöntemi, evren ve örneklem, verilerin toplanması, verilerin analizi; dördüncü bölüm, bulgular; beşinci bölüm, tartışmalar; altıncı bölüm, sonuçlar ve yedinci bölüm, öneriler olmak üzere yedi başlık altında toplanmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan ilçelerdeki ilköğretim okullarında görev yapan 303 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Bu araştırmada, ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin demokratik tutum kazandırma yeterliklerini belirlemek amacıyla; okulda çalışan öğretmenlerin algılarıyla, yine öğretmenlerin demokratik davranış kazandırma yeterlilikleri; cinsiyet, yaş, medenî durum, mezun olunan, meslekî kıdem, okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik durumu, ders verilen sınıflardaki öğrenci sayısı, branş ve demokratik davranış kazandırmada etkili bulunan ders gibi değişkenlere göre ilköğretim öğretmenlerinin demokratik davranış kazandırma yeterlikleri arasında anlamlı fark olup olmadığı incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler ?İlköğretim Okullarında Görev Yapan Öğretmenlerin, Öğrencilere Demokratik Davranış Kazandırma Yeterlilikleri? ölçeği anketi ile toplanmıştır. Öğretmenler okullarında birebir ziyaret edilerek anketler uygulanmış ve gereken yerlerde açıklamalar yapılmıştır. Anket 28 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada kullanılan ?İlköğretim Okullarında Görev Yapan Öğretmenlerin, Öğrencilere Demokratik Davranış Kazandırma Yeterlilikleri? ölçeği üç alt faktörden oluşmaktadır. Veriler % (yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda ?İlköğretim Okullarında Görev Yapan Öğretmenlerin, Öğrencilere Demokratik Davranış Kazandırma Yeterlilikleri? ölçeğine göre öğretmenlerin, öğrencilere demokratik davranış kazandırma yeterlilikleri; öğretmenlerin, cinsiyet, yaş, medeni durum, mezuniyet durumu, meslekî kıdem, okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik durumu, ders verilen sınıflardaki öğrenci sayısı, branş değişkenine göre anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been tried to determine the proficiency levels of the primary school teachers in making the students gaining democratic behaviours.Research: The research contains seven parts. The first part is introduction, problematic situation, problematic sentence, subproblems, limits, the purpose of the research, definitions. The second part is democracy and education, the influence of the school in making the students acquiring democratic behaviours. The third part is the method of the research, universe and the examples, the collection of the data, analysis of the data. The fourth section is findings, the fifth section is discussions, the the sixth section is conclusions and the seventh section is suggestions.This research was carried out on 303 primary school teachers working in the primary schools on the Anatolian Side of İstanbul.The data collected in the research was analysed by using SPSS package program.In this research with the objective of determining the proficiecy levels of primary school teachers in making students gaining democratic behaviours, it has been examined whether there is a difference among teachers in terms of their profiency levels in making the students gaining democratic behaviours according to some variables such as their perceptions, sex, age, marital status, the schools from which they graduated, professional career, their branches, socio-economic environment of the school, number of students in the classand the lessons influential in forming democratic behaviours.The data in this research was collected by means of a questionnaire measuring the profiency levels of primary school teachers in making the students gaining democratic behaviours. The questionnaires were caried out by teachers whom were visited one by one in their schools and some explanations are made in some sections. The questionnaire consists of twenty-eight questions.This questionnaire consists of three subfactors. Data was interpreted in persentages by using t-test, Anova and scheffe test.In the conclusion important differences were observed among teachers? proficiency levels in making students gaining democratic behaviours according to their sex, age, maritial status, graduation marks, professional career, branches, socio-economic situation of the school and number of students in the classes.