Ortaöğretimde okutulan tarih derslerindeki gezi gözlem ve inceleme etkinliklerinin öğrenciler açısından kazanımları
The acquisitions of the students in the activities of history education, education methods excursion-observation and examination methods at high-school
  1. Tez No: 226269
  2. Yazar: MUAMMER YÖNEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilere gezi gözlem ve inceleme etkinlikleri yoluyla tarih öğretiminin kazanımlarının detaylı bir araştırmasını yapmak için hazırlanmıştır. Tarih derslerinin konularını da en sağlıklı ve kalıcı şekilde öğrenmenin yollarından biride gezi gözlem ve inceleme yöntemini kullanmaktır. Çünkü bu yolla öğrencinin birçok duyusuna hitap edilerek etkili, kalıcı ve doğru bir öğrenme ortamı hazırlanabilir.Orta öğretim kurumlarında gezi gözlem ve inceleme yönteminin kullanılması yaygın değildir. Buna karşılık Orta öğretim kurumlarında ki öğrenciler ise Tarih derslerinde gezi gözlem ve inceleme yönteminin yaygın bir şekilde kullanılmasını istemektedirler.Bu yöntemin; maddi sıkıntılar, çok zaman alması, yasal sorumluluklarının fazla olması, gezi gözlem ve incelemenin planlama gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı yeterince kullanılmadığı düşünülmektedir.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketleri İstanbul ili Avrupa Yakası sınırları içindeki genel ve özel liselerde random (tesadüfî örneklem) yöntemiyle seçilmiş çeşitli okullardaki öğrencilere uygulanmıştır. Anketler toplam 385 kişiye uygulanmıştır.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölümde giriş, ikinci bölümde kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, dördüncü bölümde bulgular, beşinci bölümde sonuçlar, tartışmalar, ve önerilerdir.
Özet (Çeviri)
This search has been prepared to do a detailed research of acquisitions of history instruction by means of excursion, observation and survey activities to the students who study at institutions of the intermediate education and one of learning ways in the shape of the most healthy and lasting at subjects of history lessons is the usage at excursion observation and survey method. Because being address a lot of sense of a student by this way, an effective lasting and right learning surroundings can be prepared. Use of excursion, observation and survey method isn?t widespread at the intermediate education. However, students at the institutions of intermediate education want to use widely excursion, observation and survey method in history lessons.This method has been thought that it isn?t used adequately because of causes like economic troubles, taking very much time being more legal responsibility and needing plan of excursion, observation and survey.He is giving rise to thought the fact that while teachers and students sometimes are sent abroad concerning various projects, opportunities for excursion observation, survey to our students studying and employed teachers inlands aren?t mobilized.Scanning model had been used in research. Research questionnaires was carried out to the students in various schools where were chosen with random method. In general and private high schools within İstanbul Province European people. Questionnaires were totally carried out 385 people.This study has five parts. The first part is introduction, the second part is theoretical information and literature review, the third part is findings, the fourth part is data and the fifth part is results, discussions and suggestions.