Ortaöğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin yönetim görevi esnasında karşılaştıkları engeller
The obstacles which menagers can meet in high schools during their executive process.
  1. Tez No: 226270
  2. Yazar: ŞEREF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma ortaöğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin yönetim görevi esnasında karşılaştıkları engellerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy, Sultanbeyli, Kartal ilçelerindeki Anadolu liselerinde, genel liselerde ve fen liselerinde görev yapan 119 yönetici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Bu araştırmada yöneticilerin yönetim görevi esnasında karşılaştıkları engellerin cinsiyet, görev, kıdem, öğretmen sayısı, okul türü, görev yapılan okul türü (devlet-özel) değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler yöneticinin yönetim görevi esnasında karşılaştıkları engeller ölçeği anketi ile toplanmış ve anketler yöneticiler okullarında birebir ziyaret edilerek uygulanmış ve gereken yerlerde açıklamalar yapılmıştır. Anket 36 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada kullanılan yöneticilerin yönetim görevi esnasında karşılaştıkları engeller ölçeği dört alt faktörden oluşmaktadır. Veriler %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has done to understand the obstacles faced by administrators in high schools.The study includes 119 administrators working in Anatolian High Schools, General Schools and Fen High Schools located in Kartal, Sultanbeyli, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye in Anatolian part of İstanbul. Collected data was analyzed by using SPSS package programmer.In this study, the difference of the obstacles faced by administrators in the school depending on the kinds of school (private or state), number of teachers, gender, role and kidem was observed.In this study is collected by `the obstacles faced administrators in the school? questionnaire and questionnaires were done face to face in their schools and the necessary explanation was done. The questionnaire includes 36 questions.The questionnaire `the obstacles faced by administrators in the school? is composed of four sub-factors.Data %( percentage) evaluated by t-test, anova (one direction variant analyze) and scheffe test.