'Do' kararlı karakteristik Mesudiye türkülerinin müzik yönünden incelenmesi
The Musical study of Mesudiye folk songs that stay on 'do'
- Tez No: 22632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AFŞİN FATİH EMİRALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sunulan çalışma“Do”kararlı Mesudiye Türküleri üzerinde yapılmıştır. Nitelik olarak müzik yönünden ince lemedir. Çalışma, başlıca dört bölümden oluşmaktadır. îlk bölüm giriş olup, Mesudiye'nin tarihi ve coğrafi yapısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Mesudiye Türkülerinin kökeni ve ge nel karakteristik özellikleri ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde“Do”kararlı Mesudiye Türküleri müzik yönünden incelenmiştir ve ezgilerin analizi yapıl mıştır. Sonuç olarak nitelediğimiz Dördüncü bölümde ise, türkülerde kullanılan ses genişliği, türkülerin yapısında ki soru-cevap ilişkisi, kullanılan müzik cümleleri, güçlü olarak kullanılan sesler, ezgilerde kullanılan motifler anlatılmaya çalışılmıştır. - iv -
Özet (Çeviri)
In this thesis we have studied on Mesudiye Folk Songs which stay on“do”. This thesis has got four main pasts. The first part is about the general characteristics of the Mesudiye Folk Songs and their origins. The second part is the indroduction and is mainly on the historical and geographical structure of this area. The third part studies the folk songs which stay on“do”from musical point of view and these songs have been analysed. In the fourth part, the range of the folk songs, the que s t ion- answer relation of these songs, music senten ces that have been used in these songs, the notes that have been mostly used and the motives of these songs have been mentioned. - v -