Yapılandırmacı 5e öğrenme modelinin lise öğrencilerinin basit sarkaç kavramları öğrenmelerine ve tutumlarına etkisi
Effectiveness of constructivist 5e learning cycle model on high school students? learning of simple pendulum concepts and attitudes
  1. Tez No: 226432
  2. Yazar: VEDAT KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. HAYATİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapılandırmacı 5E öğrenme döngüsü modelinin lise öğrencilerinin ?Basit Harmonik Hareket: Basit Sarkaç? kavramlarını öğrenmelerine ve tutumlarına olan etkisinin geleneksel sınıf ile karşılaştırmaktır.Çalışma, özel fen lisesinde 2007-2008 güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Uygulama araştırmacı tarafından, yarı-deneysel yöntem kullanılarak, gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubu, toplam otuz altı öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda yapılandırmacı 5E öğrenme döngüsü modeli kullanılmıştır, kontrol grubunda ise geleneksel yöntem kullanılmıştır. Lise öğrencilerinin basit sarkaç kavramları ile ilgili öğrenmelerini ölçmek için çoktan seçmeli test ile kavram haritası, her iki gruba ön-test ve son-test, uygulanmıştır. Bunun yanında, lise öğrencilerinin fizik dersine karşı tutumlarını belirlemek için Fizik Tutum Testi ön test son test şeklinde uygulanmıştır. Ayrıca sınıf içi etkinliklerini video ile kayıt edilmiştir. Bu kayıtlar ile sınıf ortamı araştırmacı tarafından resmedilmiştir.Uygulama öncesinde deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin çoktan seçmeli test, kavram haritası ve fizik tutum testi puanları birbirine yakın olarak bulunmuştur. Uygulama sonunda ise her iki grubun çoktan seçmeli test, kavram haritası ve fizik tutum testi puanlarındaki artışları belirgin olarak yapılan analizler neticesinde görülmüştür. Ancak deney ve kontrol grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin tutumlarındaki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Elde edilen bulgulara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of 5E learning cycle model class to traditionally designed physics class on simple harmonic motion: simple pendulum concepts and attitudes towards physics on high school students.This study was carried out at fall semester 2007-2008 educational year. Thirty- six third grade students from two classes, one controll and one experimental group, were enrolled in this study by the same teacher in a private science high school in Istanbul. The design of this study is quasi experimental pre-post test. Students in the control group were instructed by traditionally designed physics class whereas the students in the experimental group were taught by the instruction based on 5E learning cycle model.To assess and compare the learning of the two groups? students, one multiple choice tests and one concept mapping, as pre-post test were carried out on simple pendulum concepts. Beside this, the students were also given an Attitude Test towards Physics at the beginning and end of the study to determine and compare their attitudes towards the classes. In additional, the interactions of the constructivist 5E learning cycle instructed class were recorded and described by the researcher.According to the pre-post tests, there wasn?t found any statistically significant difference between learning test and attitudes of the both groups. But there were statistically significant differences on pre-post learning and attitude test levels separately of the experimental and control group. Finally, some suggestions have been done according to the outcomes of the research.