Yapılandırmacı yaklaşıma uygun 5e öğrenme döngüsüne göre hazırlanan ders materyalinin lise 3. sınıf öğrencilerinin yükseltgenme ? İndirgenme tepkimeleri ve elektrokimya konularını anlamalarına etkisi
The effect of instructional material designed according to 5e learning cycle which is based on constructivist approach on 11th grade students? Understanding of redox reactions and electrochemistry
- Tez No: 207020
- Danışmanlar: PROF.DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu arastırmada öğrencilerin ön bilgileri, mantıksal düsünme yetenekleri, bilimsel islem becerileri ve kimya dersine olan tutumları kontrol altına alınarak öğrencilerin yükseltgenme-indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya konularıyla ilgili kavramsal anlamalarına ders kitaplarının kullanıldığı geleneksel öğretim yaklasımının ve yapılandırmacı yaklasıma uygun 5E öğrenme döngüsü modelinin etkileri karsılastırılmıstır. Ayrıca yapılandırmacı yaklasıma dayalı 5E öğrenme döngüsü modelinin öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarına etkisi de incelenmistir. Arastırma, 2006?2007 öğretim yılının birinci döneminde Ankara'nın Demetevler Semti'ndeki Alparslan Anadolu Lisesi'nde iki farklı Lise 3. sınıfında öğrenim gören 49 öğrencinin katılımıyla yapılmıstır. Arastırmanın yürütüldüğü Lise 3. sınıflardan biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olarak rasgele seçilmistir. Yükseltgenme-indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya konuları 6 hafta süreyle deney grubunda yapılandırmacı yaklasıma dayalı 5E öğrenme döngüsüne göre hazırlanan ders materyaliyle, kontrol grubunda ise ders kitaplarının kullanıldığı geleneksel öğretim yaklasımı ile islenmistir. Öğretimden önce her iki gruba da iii önbilgi testi (ÖBT), mantıksal düsünme grup testi (MDGT), bilimsel islem beceri testi (B?BT), yükseltgenme ? indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya konularıyla ilgili kavram testi (EKT), tutum testi (TT) ön test olarak uygulanmıstır. Öğretim sonrasında EKT ve TT son test olarak tekrar uygulanmıstır. Uygulama sonunda öğrencilerin yükseltgenme-indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya ile ilgili kavram testinden aldıkları puanlar dikkate alınarak deney ve kontrol grubundan seçilen toplam 7 öğrenciyle konuyla ilgili kavramsal anlamalarını incelemek amacıyla 20'ser dakika süren mülakat yapılmıstır. Arastırmanın hipotezlerini test etmek için t testi ve ANCOVA analizi kullanılmıstır. Analiz sonuçları yapılandırmacı yaklasıma dayalı 5E öğrenme döngüsüne göre hazırlanan ders materyalinin öğrencilerin yükseltgenme- indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya konularıyla ilgili kavramsal anlamaları üzerine, ders kitaplarının kullanıldığı geleneksel öğretim yaklasımına göre daha etkili olduğunu göstermistir. Öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarının, bilimsel islem becerilerinin ve ön bilgilerinin yükseltgenme- indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya ile ilgili kavramların anlasılması üzerine anlamlı bir etkisi olmamasına rağmen, mantıksal düsünme yeteneklerinin yükseltgenme- indirgenme tepkimeleri ve elektrokimya ile kavramsal anlamaları üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. Bununla birlikte yapılandırmacı yaklasıma dayalı 5E öğrenme döngüsüne göre hazırlanan ders materyalinin öğrencilerin kimya tutumları üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effect of instruction based on 5E learning cycle model and that of traditional instruction on 11th grade students? conceptual understanding of redox reactions and electrochemistry by statistically controlling their prior knowledge, logical abilities, science process skills and attitudes towards chemistry as a school subject. Another aim of this research is to investigate the effect of 5-E learning cycle model on students? attitudes toward chemistry as a school subject. This study was conducted in the first semester of 2006-2007 academic year in the two classrooms of a high school located in Ankara with the participation of 49 eleventh grade students. The classes were randomly assigned to experimental and control groups. While redox reactions and electrochemistry concepts were explained by the teacher through lecturing supplemented by textbooks in the control group, the same concepts were taught by implementing the course material designed based on 5E learning cycle in the experimental group throughout a period of six weeks. Prior to the instruction, a prior knowledge test (ÖBT), group assessment logical thinking test (MDGT), science process skills test (B?BT), a concept test of electrochemistry concepts (EKT) and an attitude scale towards chemistry as a school subject (TT) v were administered to both groups as pre-tests. Following the instruction EKT and TT were given to both groups as post-tests. After the instruction ended in both groups, 7 students from the experimental and control groups were selected for interview which lasted about 20 minutes based on their scores on the redox reactions and electrochemistry concept test. Students voluntarily participated in the interviews and the interviews were tape-recorded with the permission of the students. The research hypotheses were tested by using t-test and ANCOVA. The results indicated that the instructional material designed according to 5-E learning cycle model caused a significantly better acquisition of scientific conceptions related to redox reactions and electrochemistry compared to traditional instruction. The results also showed that students? attitudes toward chemistry as a school subject and their prior knowledge about redox reactions and electrochemistry did not significantly contribute to conceptual understanding of redox reactions and electrochemistry while their logical thinking abilities and prior conceptual understanding of redox reactions and electrochemistry explained a significant variance in their post-conceptual understanding. In addition, no significant mean difference between experimental and control groups was found in terms of students? attitudes toward chemistry as a school subject.