Çocuklar için felsefe eğitim programının altı yaş grubu çocuklarının, atılganlık, işbirliği ve kendini kontrol sosyal becerileri üzerindeki etkisi
Effects of philosophy for children on social skills that are: assertiveness, self-control and cooperation at children of six years old
- Tez No: 226445
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, düşünme becerilerini geliştirici eğitim programlarından biri olarak; 70'li yıllarda ortaya çıkan ?Çocuklar İçin Felsefe (Philosophy for Children- P4C) eğitim programının ve sosyal beceriler kapsamında yer alan atılganlık, işbirliği ve kendini kontrol becerileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Türkiye için yeni bir kavram olan Çocuklar İçin Felfese Eğitim Programının, küçük çocuklar için uygulaması gerçekleştirilmiştir.Araştırma İstanbul ili, Üsküdar ilçesi İMKB Kız Meslek Lisesi Uygulama Anaokulu'nda; 2007- 2008 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören, toplam 24 çocuktan (12 deney grubu, 12 kontrol grubu) oluşturulan altı yaş grubu çocuklarla yürütülmüştür.Atılganlık, işbirliği ve kendini kontrol sosyal becerilerinin kazandırılmasında Çocuklar İçin Felsefe eğitim programının etkisini ölçmek amacıyla hazırlanan program; programın kurucusu Matthew Lipman'ın kuramsal temelleri doğrultusunda hazırlanmıştır.Deney ve kontrol grubuna 8 hafta boyunca 40'ar dakikalık 10 oturum olarak eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna atılganlık, işbirliği ve kendini kontrol sosyal becerilerine yönelik drama, hikaye anlatma gibi etkinlikler uygulanmış; deney grubuna ise, işbirliği ve kendini kontrol sosyal becerilerine yönelik sokratik konuşmalar yoluyla kavramların sorgulanmasını amaçlayan Çocuklar İçin Felsefe Eğitim Programı uygulanmıştır.Deney ve kontrol gruplarına ön-test ve son-test olarak Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği Öğretmen Formu (Kamaraj, 2004) uygulanmıştır. Test ölçümleri ile ilgili istatistiksel işlemler için, T- testi ve Mann- Whitney U testleri kullanılmıştır.Deneysel çalışmadan elde edilen bulgulara bakıldığında, Çocuklar İçin Felsefe Eğitim Programı, sözü edilen sosyal beceriler üzerinde istatistikî olarak anlamlı bir fark yaratmıştır. Çocuklar İçin Felsefe Eğitim programına katılan altı yaş grubu çocukların atılganlık, işbirliği ve kendini kontrol sosyal becerileri üzerinde Çocuklar İçin Felsefe Eğitim Programı'nın etkili olduğu görülmüştür. Programın cinsiyete göre herhangi bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this reaseach is analysing P4C (Philosophy for children) as a pedogogical program which is focused on the improvement of children?s specific social skills that are: assertiveness, self-control, and cooperation. Our primary concern was to introduce P4C in terms of pedogogical systematic applications.The reseach was carried out İstanbul, district of Uskudar at IMKB Vocational School?s Kindergarten. The participants were 24 of 6 year-old children during 2007- 2008 academic year. Children were divided into two groups to form one experiment group, and one control group of equal number. The boys and girls were equal numbers in the groups too.The educational programme was developed to evaluate the effects of method of philosophy for children on children?s assertiveness, self control and cooperation skills, based on Matthew Lipman?s.The educational process consisted of ten 40 minute sessions for 8 weeks. Both sessions for experiment and control groups included story-telling and drama and for experiment group the programme also included discussions initiated by teacher?s questions which aimed the inquiry of philosophical concepts.A Social Skill Rating scale; Teacher Form (Kamaraj, 2004) were administered to experiment, control groups as a pre-test and post test. For the statistic analysis, the T-test and test of Mann Whitney-U were applied.According to the findings of my empirical work, there was significant improvement in children cooperative skills, self control and assertiveness.The results indicate that children at the age of 6, showed a meaningful difference statistically at their social skill level in Philosophy for Children education Programme performances. At the end of the research; we can see that Philosophy for Children affects 6 year age children?s social skills that are: assertiveness, self-control, and cooperation. There is not any difference found related to gender of children.