Empresyonizm ve sonrasında oyun alanları ve sirkler konusunda 10-11 yaş grubu çocuk resminde kullanımı
Impressionizm and post impressionizm playgrounds andcircuses
- Tez No: 226444
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, 4. ve 5. sınıflarda Empresyonizm ve sonrası oyun alanları vesirkler konusunun, çocuk resminde kullanılmasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Empresyonizm ve sonrası oyun alanları ve sirkler konusunun resim sanatıtarihindeki gelişimi anlatılmıştır. İlk önce Empresyonizm'in tarihi gelişimi ve sonraBatı resim sanatı tarihinde ve Türk resim sanatı tarihinden örnekler verilerek değişiktekniklerde yapılmış olan eserlerden örnekler verilmiştir.10-11 yaş dönemi çocuklarının sanatsal ve sosyal gelişim basamakları incelenerekçağdaş eğitim sistemi içinde, doğru öğretim yöntem ve tekniklerinin seçilebilmesiamaçlanmıştır.4. ve 5. sınıflarda görsel sanatlar dersi programı incelenmiş, 10-11 yaş grubuçocuklarının sanatsal ve sosyal gelişimleri göz önünde bulundurularak oyun alanlarıve sirkler konusunun uygulanması için alternatif etkinlikler bağlamında uygunçalışmalar gerçekleştirilmiştir.Yaş dönemi itibariyle bedensel ve psikolojik gelişim ve değişkenliklerin yoğunolmadığı gerçekçilik döneminde olan 4. ve 5. sınıf öğrencilerine uygulatılacakplastik sanat eğitimi programının çocukları kısıtlamadan, ilgi ve becerilerine uygunnitelikte olması gerekmektedir.Bu dönemdeki duygusal gelişim, ergenlik dönemi kadar yoğun yaşanmamaktadır.Yaptıkları çalışmalarda gözlem ve incelemelere dayalı etkiler sıkça görülür. Busüreçte uygulanacak sanat eğitimi programının duyguları geliştirici nitelikte olmasıgerekmektedir. Oyun alanları ve sirkler konusunun farklı ve birebir hayal gücünedayalı olması öğrencilerinin sanatsal ve yaratıcı düşüncelerinin gelişimine katkıdabulunacaktır. Diğer açıdan çocukların ilgisini çekerek onların sanat eğitimine olantutumlarını, kullandığı değişik teknik ve yöntemlerle hayal gücünü önemli yöndedeğiştirecektir.Bu tez çalışmasında oyun alanları ve sirkler konusunu farklı uygulamalarlagerçekleştirilmiş olan etkinliklerle, eğitimci içinde bir rehber olabilmesi çabasıylahazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was evaluating the usage of“impressionism and postimpressionism playgrounds and circuses”in childeren' paintings of 4th and 5thclasses. The development of the“impressionism and post impressionismplaygrounds and circuses”subject in pictorial art was told. Initially impressionism'shistorical development was illustrated, then western pictorial art's history and theTurkish pictorial art history's illustrations were exemplified which pictures have gotvaried techniques.It was aimed to choose the right teaching methods and techniques in moderneducation system through the analysis of 10-11 ages childeren' artistic and socialdevelopment steps.The 4th and 5th classes' pictorial art lesson's cirriculum was examinated, afterwardseligible alternative activities were committed to application of“impressionism andpost impressionism playgrounds and circuses”subject with considering the 10-11ages childeren' artistic and social developments.Due to the intensely physical and psychological developments and evolutions causedby the age epoch, the plastic art education programme activities against the 4th and5th class students shouldn't constrict the childeren, besides it should be in suitableattribution for their interests and abilities.This age epoch is the most intensive time for emotional development. The effectsthrough of the observations and examinations commonly seem in their studies. Inthis time period practical artistic education process should be in constractiveattribition for developing their emotions. Due to the individual and differentimaginations of the“ playground and circuses”subject that is going to contribute thestudents' artistic and creative ideas' development. Moreover with appealing, as aresult of the different techniques and methods, it is going to change their manneragainst the art education and aspects of their fancy.This thesis study intended to be a guide for educationist with different applicationsof“ playgrounds and circuses”subject.