İlköğretim okulu müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gösterme düzeylerine ilişkin öğretmen görüşleri (Burdur ili örneği)
The realization degree of primary school principals' transformational leadership behaviours according to teachers' opinion
  1. Tez No: 226447
  2. Yazar: AZİME ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim okulu yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gerçekleştirmelerine ilişkin öğretmen görüşleri araştırılmıştır. Betimsel bir çalışma olan araştırmada veri toplamak için iki bölümden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümde öğretmenlerin bireysel özelliklerine yönelik maddelere, ikinci bölümde müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gerçekleştirme düzeylerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemeye yönelik maddelere yer verilmiştir.Araştırma verileri Burdur ili merkez ilçede görev yapan 504 ilköğretim okulu öğretmeninden 467'sine ulaşılarak elde edilmiştir. Veri analizinde; frekans, yüzde (%), aritmetik ortalama ( ), standart sapma (Ss), t- testi ve ANOVA teknikleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda öğretmenlerin, okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları gerçekleştirme düzeylerine ilişkin olarak ?Çoğunlukla Katılıyorum? seklinde değerlendirmede bulundukları anlaşılmıştır.Araştırma bulgularına göre; cinsiyet değişkenine göre ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gösterme düzeylerini değerlendirmelerinde anlamlı bir farklılık yoktur.Ayrıca araştırma bulguları ilköğretim okullarında görev yapan 6?10 yıl ve 21 ve daha fazla yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin, yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gösterme düzeylerini değerlendirmelerinde anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir.Bunlara ek olarak müdürle çalışma süresi değişkenine göre ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gösterme düzeylerini değerlendirmelerinde anlamlı bir farklılık yoktur.Son olarak, branş değişkenine göre fen bilimleri ile diğer ve dil bilimleri ile diğer grubunda yer alan öğretmenlerin, yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını gösterme düzeylerini değerlendirmeleri arasında anlamlı farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
This study was done to find teachers? perception of primary scool principals? implementation of transformational leadership behaviours. The study is descriptive and a scale with two parts was used to collect research data. First part contains demografic information of the teachers and the second part contains items to identify the teachers? perception on their school prinpciles? realization of transformational leadership behaviours. The data of the research was obtained from 467 primary school teachers working in provincial centre of Burdur. In data analysis frequency, percent (%), arithmetic average ( ), standard deviation (ss), t- test, ANOVA and corellation were computed.The results of the study have revealed that teachers are ?Mostly Agree? with their principals? realization of transformational leadership behaviours.Survey findings have shown that in teachers? assessment of primary school principals? transformational leadership behaviours there is a significant relationship according to gender variable.Moreover, the results have revealed that there is significant relationship between the teachers whose lenght of service is 6-10 years and 21 years and more.Additionaly, there isn?t any significant relationship in teachers? assessment of primary school principals? transformational leadership behaviours according to their working period with the principals.Lastly, there is significant relationship between science and other branches and between language and other branches.