İlköğretim İngilizce öğretmenlerinin öğretim yazılımlarını kullanma düzeyleri (Burdur ili örneği)
The level of instructional software usage of primary and secondary school English language teachers (A case study of Burdur)
- Tez No: 226448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada amaç, Burdur ili ilköğretim okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğretim yazılımlarını kullanma düzeylerini tespit etmektir.Araştırmanın evrenini Burdur il merkezi ve ilçe merkezlerinde görev yapan ilköğretim okulu İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla, 2006-2007 eğitim-öğretim yılı içerisinde 11 ilçe merkezinde 28 ilköğretim okulunda görev yapan 35 İngilizce öğretmenine anket uygulanmıştır. Araştırmada 3 farklı veri toplanmıştır. Bunlar, öğretmenlerin bilgisayar okur-yazarlık seviyeleri, okullardaki teknolojik altyapı bilgileri ve öğretmenlerin öğretim yazılımı kullanımına yönelik tutum ve alışkanlıklarıdır. Zayim ve diğerleri (2002) tarafından hazırlanan anketin ikinci bölümünde yer alan bilgisayar okur-yazarlık seviye testinin güvenirliği katsayısı 0,89 olarak bulunmuştur. Anketin son kısmında yer alan tutum ölçeği ise, uzman görüşü alınarak geliştirilmiş ve güvenilirlik katsayısı 0,77 olarak hesaplanmıştır.Araştırma sonuçları şu şekilde özetlenebilir:1.İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar okur-yazarlık seviye testinden aldıkları ortalama puan 5 üzerinden 3,76'dır. Bu da öğretmenlerin bilgisayar yeterlilik seviyelerinin orta düzeyin biraz üzerinde olduğunu göstermektedir.2.İngilizce öğretmenlerinin görev yaptıkları okullarda teknolojik altyapının ihtiyaca cevap vermediği ve yeterli sayıda öğretim yazılımı bulunmadığı ortaya çıkmaktadır.3.İngilizce öğretmenlerinin BDYDÖ uygulamalarına yönelik tutum ve görüşleri olumlu olmakla birlikte derslerinde öğretim yazılımı kullanma düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to find out the level of instructional software usage of primary and secondary school English language teachers in Burdur.The research consists of English language teachers which are working in primary and secondary schools in provinces of Burdur. For data collection, a questionnaire was applied to 35 English teachers from 28 primary schools in 11 provinces during the 2006-2007 national year. In research, three different types of data were collected. These are computer literacy level of the teachers, technological facilities of the schools and instructional software usage attitudes and habits of the teachers. The reliability coefficient of computer literacy test which is prepared by Zayim and others (2002) in the second part of the questionnaire is 0,89. Attitude scale in the last part of the questionnaire was prepared by the help of authority and the reliability coefficient of this part is 0,77.The result of the study can be summarized as below:1.The average of the scores that English teachers took in computer literacy test is 3,76 out of 5. This result shows that the English language teachers? proficiency level is slightly above the mean.2.The technological facilities and the number of instructional software in schools of English language teachers are inadequate.3.Although the English language teachers? attitude and beliefs toward the use of CALL applications are positive, it is observed that their level of instructional software usage is low.