Halk edebiyatı-divan edebiyatı etkileşimleri
  1. Tez No: 22647
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET“Halk Edebiyatı-Divan Edebiyatı Etkileşimleri”konulu çalışmamız yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmamızda Halk Edebiyatı ve Divan Edebiyatı özelliklerine kısaca yer verildikten sonra iki edebiyatın birbirinden etkilenerek ortaya koydukları dil, muhteva ve şekil unsurları tespit edilmiştir. Bu çalışmanın gerçekleşebilmesi için öncelikle hem saz şiiri hem de divan şiiri mensuplarının şiirleri baştan sona taranmıştır. Etkilenmenin tesirinde kalan şairler tespit edildikten sonra şiirlerinden örnekler alınmıştır ve benzeyen unsurların mukayesesi yapılmıştır. Her iki şiirin bir diğerine kazandırdıkları ortaya konmuştur. Sonuç itibariyle saz ve divan şiirleri şekil, muhteva ve dil bakımından birbirinden etkilenmiştir. Bu etkileşim, çeşitli sebepler dolayısıyla saz şiirinde daha çok yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY People Literature- Divan Literature, effection this workship is prepeared as a master thesis. In our workship talking about the facilities of people and Divan Literatures language, contens and the shope of elements have confirmed. During this we have examined all the poetries of people who are related to people and Divan Literatures After canfirming the peots who have effection by this, we took examples and composed the differences between these. At the and we have put forword the good points that these subjects got from echather. As a result of these types of poetries have effection echother about their shope, contens and language. This effection take part more in poem of string instrument because of different reasons. -vr-