The effects of customs union on manufacturing industries, test of 'import discipline ' hypothesis: The case of appliance sector
Gümrük Birliği'nin imalat sanayi üzerine etkisi: İthalat disipline eder hipotezinin test edilmesi : Beyaz eşya sanayi üzerine vaka çalışması
- Tez No: 226520
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Klasik Ticaret Teorisinde, ülkelerin karşılaştırmalı üstünlüklerinin olduğu ürünlerin ticaretini yapmaları sonucunda, her iki ülkenin de ekonomik refahını artıran bir etki sağladığı iddia edilmektedir. Klasik ticaret teorisi, tüm ürünlerin, her iki ülkede de tam rekabetçi piyasalarda üretildiği ve de ülkelerin farklı ürünlerin ihracatını yaptıklarını varsaymaktadır. Ancak, özellikle, 1970'den itibaren yapılan analizler, gerçekte tam rekabetçi piyasalarla çok sık karşılaşılmadığı gibi dünya ticaretinin önemli bir kısmının da, daha çok benzer ülkeler ve benzer ürünler arasında yapıldığını ortaya koymuştur. Ölçek ekonomisinden yararlanma, araştırma ve geliştirmenin ortaya çıkardığı yenilik ve keşiflerin, karları artıcı etkisinin yaygınlaştırılması gibi sebepler, eksik rekabet piyasalarının da ticaret teorisine dahil edilmesi ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Yeni Ticaret Teorisi olarak adlandırılan bu teori de, eksik rekabet piyasalarında, uygulanacak stratejik politikalarla ülkelerin tam rekabetçi piyasalarda elde edilen karlardan daha çok kar elde edileceği ileri sürülmüştür. Özellikle, stratejik kararların etkili olduğu eksik rekabet piyasalarında, ?oyun teorisi? yaklaşımı içersinde ticaret politikalarının uygulanmasını hükümetler destekleyebilir. Bu sayede, desteklenen firmaların yada endüstri kollarının ticarette daha başarılı olmaları ile yurtdışı piyasalarda varolan normalin üzerindeki karların ülkeye kaydırılması mümkün olabilecektir. Hükümetin etkili olduğu bu politikalardan biri, eksik rekabetçi piyasaların ürünlerine uygulanacak ithalat vergileridir. Her nekadar bu, klasik ticaret görüşünün tersine, hükümetin ithalat vergisi uygulaması müdaheleci bir yaklaşım gibi değerlendirilse de, eksik rekabet piyasalarındaki olağanüstü karların ülkeye kaydırılmasında etkin bir politika olabilecektir. Öte yandan, yurtiçinde de bu eksik rekabet piyasa ürünlerinin ithalatında uygulanan tarife, vergi ve yada miktar kısıtlamalarının kaldırılması ile artan rekabet de bu piyasalardaki olağanüstü karların disiplin edilmesini sağlayacaktır. Levinsohn tarafından ortaya atılan ve ?ithalatın disiplin edici etkisi ? olarak adlandırılan bu hipotez, dünyanın pek çok bölgesinde, ithalatın serbestleştirildiği eksik rekabetin olduğu piyasalarda test edilmiştir.1996 yılından itibaren Gümrük Birliği sürecini tamamlayan Türkiye'de de Avrupa Birliği'nden ithalat tamamen serbestleştirilmiş ve üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük tarifesi uygulanmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında da Gümrük Birliği öncesinde çok yüksek yoğunlaşmanın olduğu Türkiye beyaz eşya sanayinin Gümrük Birliği sonrasında ithalatın serbestleşmesi ile nasıl bir değişim geçirdiği, ekonometrik bir çalışma ile ortaya konmak istenmiştir. Beyaz eşya ürünlerinin yurtiçi fiyatlarının bağımlı değişken, ihracat ve ithalat miktarının bağımsız değişken olduğu çalışma, 1996-2005 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Yapılan analizde,Gümrük Birliği sonrasında, beyaz eşya ürünlerinin tamamında, yurtiçi fiyatlar ile ithalat miktarları arasında beklendiği gibi negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmistir. Buna göre, Gümrük Birliği'nde her türlü tarife ve gümrük vergisinin kaldırılması sonucunda artan ithalat, Türk beyaz eşya sanayinin önde gelen dört ürünün yurtiçi fiyatlarını azaltan bir etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
In the traditional trade theory, it has been argued that if countries export the products that they have the comparative advantage in production of, both of the countries gain from trade since their welfare increase through the trade. The traditional trade theory basically based on the assumptions of perfectly competitive markets and trade of different commodities among nations. However, the number of analyses since 1970s have been shown that most of the countries trade similar products with among countries with similar qualifications and most of the markets have features of imperfect competition rather than perfectly competition. The traditional trade theory has been challenged to include and utilise profits obtained in the imperfectly competitive markets in which the scale economies and innovation of research and developments activities produce. This theory which is called as the ?new trade theory? argues that the strategic policies implemented in imperfectly competitive markets may create more profits than that will be implemented in perfectly competitive markets. Especially, the governments may also support implementation of strategic policies based on the game theory in the imperfectly competitive markets where strategic decisions are effective. So, the supported firms and industries may be more successful and can shift the extraordinary profits exist in foreign markets. One of these policies of the government is the imposition of tariffs to the products produced in imperfectly competitive markets. Even though, this can be evaluated as the interventionist policies and contrary to the traditional trade theory, it can be an effective policy to shift the extraordinary profits in foreign markets.On the other hand, the removal of tariffs in those imperfectly competitive markets may provide more competitive structure in domestic market and would discipline the extraordinary profits. Levinsohn argued and called this as the import discipline hypothesis for the first time.This hypothesis is tested in many imperfectly competitive markets in different regions of the World. In this thesis, the effect of the Customs Union on Turkey?s home appliance industry which had one of the highest concentration ratio has been analysed with an econometric model. The Customs Union between the European Union and Turkey has been established in 1996. While all barriers to trade have been removed among the EU and Turkey, the common trade policies towards third parties were put into effect by parties. In the econometric model, the domestic price of the four leading products of home appliance industry is the dependent variable while the export and import quantities and inflation indexed are the independent variable. The analysis cover the period between 1996 and 2005. As a result of the analysis, it is found out that the relationship between domestic prices of home appliance products and the quantity of import and export is significant and negative as it was expected prior to study. The increasing competition due to the removal of tariffs and customs duties and restriction by the Customs Union decreased the domestic prices of the four leading products in Turkish home appliance industry.