Seçilmiş ab ülkelerinin polis teşkilatlarının yapı ve işleyişleri bağlamında Türk polis teşkilatının yeniden yapılanması
Turkish national police restructuring with respect of selected eu countries police agencies working and organisation structure
- Tez No: 226556
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada ve ülkemizde hemen her alanda değişim yaşanmaktadır. Toplumların ekonomik ve eğitim seviyelerinin yükselmesiyle birlikte değişim beklentileri de artmaktadır. Günümüzün yükselen değerleri; sivilleşme, demokratikleşme ve yerelleşme kavramlarıdır. Bu kavramlar çerçevesinde yeniden yapılanmanın gerçekleştirilmesi çağın yakalanmasının gereğidir. Yönetime halkın daha fazla katılımının sağlanması sivilleşmeyi sağlamaktadır. Birey haklarının korunması demokratik toplumlar içerisinde gerçekleşmektedir. Merkezi yönetim yerelde yaşanan sorunlara yerinde çözümler bulamamaktadır. Yerelleşme yönetilenlerin yönetime daha etkin katılımı anlamına gelmektedir.Ülkemiz AB aday ülke sürecini yaşamaktadır. Bu süreçte AB standartlarının yakalanması için tüm kurumlarda yeniden yapılanma kaçınılmaz görünmektedir. Kurumların personel, yapı ve işleyişleri gibi pek çok konuda değişikliğe gitmek gerekmektedir.Dünyada yaşanan değişim ve AB süreci çerçevesinde, yeniden yapılanmanın gerekliliğinden hareketle çalışmamızın amacı; Türk Emniyet Teşkilatı'nın yapı ve işleyişinin yeniden yapılandırılmasında Belçika, Danimarka ve İngiltere Polis teşkilatları örnek alınarak önerilerde bulunulmaktır. Sunulan önerilerle, bu alanda gerçekleştirilecek olan uygulamalara ışık tutulması hedeflenmektedir.Bu kapsamda; birinci bölümde yeniden yapılanma, değişim mühendisliği ve reformun teorik temelleri irdelenerek örgüt açısından önemi bu olgular çerçevesinde açıklanmıştır. İkinci bölümde incelenen seçilmiş AB ülkelerinin polis teşkilat yapı ve işleyişlerinden yararlanılarak üçüncü bölümde, Türk Emniyet Teşkilatının yeniden yapılanma ihtiyacı ve yeniden yapılanmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In todays world and also in Turkey changes are lived in many area. Incerasing on economical and educational level of societies also effects expectation on changes. Todays evaluation values are democtatization, to be localized and civilization. On the frame of these subjects, the necessity is to realisation of re-organization in this century. To protect humana rights becomes reality only in democratic societies. Local problems couldn?t be soluted on occured areas by Goverments to be localized means citizens take more activity on act of managing.Our contry is on the way to Europan Union. On this way to catch EU standarts all govermental ağencies needs to be re-organized. Agencies personel, organization chart anda many subjects needs to be re-organized.Changes on todays world and re-organization on the way to EU, the purpose of our work is; with the instance of Belgium, Denmark and England Police Agencies to propose to re-organization of Turkish National Police with its stractural chart and organization. With these proposals, we target to candle-light to new expansions.In this respect; in first chapter, re-organization, re-engineering, the theoric basis of reform are analyzed. In second chapter with the dissection of selected EU Police Agencies en chapter three necessity of re-organization of Turkish National Police and suggestions for re-organization are presented.