Ticaret meslek liselerinde muhasebe eğitimi alan öğrencilerin memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi
The factors that effects students satisfaction who attend accountancy education in the trade vocational high schools
  1. Tez No: 226555
  2. Yazar: EBRU PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünya ekonomisi, ülkemiz ekonomisini de içine alan bir değişim içindedir. Bilgi çağının yarattığı bu ortama, işletmelerin ayak uydurabilmeleri için, uygun enerji bileşenine olan talebi kaçınılmaz olmuştur. İşletmecilik alanında yaşanan bu durum, üretim faktörlerinin yanı sıra zaman, teknoloji ve bilgi unsurlarının da optimum düzeyde kullanılmasını gerekli kılmıştır.İş hayatının istekleri doğrultusunda belli standartlara sahip çalışanların, planlı bir şekilde eğitilmeleri, eğitimleri ile ilgili işlerde çalışmaları ve ekonomik yaşamı olumlu yönde etkilemeleri beklenen bir durumdur.İşletme dili olarak nitelendirilen muhasebe, değişimleri izleme, adapte olma, bilgi üretme işlevi ve ekonomik planlara kaynak olma yönüyle gelecekte dahi popüler olma özelliği taşımaktadır.Günümüz şartlarında muhasebe alanındaki çalışanların kalitesinde; bilgi ve beceri yönüyle, eğitim büyük önem taşımaktadır. İnsan kaynaklarının niteliği, mesleki eğitim ile ilgilidir.Ülkemizde muhasebe alanında verilen eğitim, orta öğretim kurumlarında başlar. Orta öğretimde muhasebe eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ticaret meslek liselerinde verilmektedir. Öğrencileri ticari hayatta hazırlayabilmek amacı ile eğitim ve öğretimlerini incelemek, bu anlamda önem arz etmektedir.Bu çalışma, ticaret meslek liselerinde muhasebe eğitimi alan öğrencilerin okul memnuniyeti, işyeri memnuniyeti ve kendi memnuniyetlerini etkileyen faktörleri inceleyerek, ulaşılan sonuçlar ile muhasebe eğitiminin kalitesi hakkında bilgi vermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
World Economy, including our country?s economy has been in a changing process. To keep step up with this environment, the proper energy components have been inevitable for the managing. This circumstance in the area of managing has made it essential to use the elements of time, technology and knowledge in optimum level besides the production factors.By the direction of the business life?s demands, the workers in certain standards, their education in a planned way, working about their education field and their affect on economic life in the positive way is an expected situation.As it is described the language of managing, accountancy is having the feature of being popular even in future with the aspects of observing the changes, being adapted, function of producing knowledge and being a source of plans.In our conditions of today, there has been a great importance about the sufficiency of the workers -who are working on the area of accountancy financials- on knowledge, quality and education. Human resources? quality is related with the trade education.In our country the education of trade field starts in high schools. The education of trade in high schools is being taught in Trade and Profession High Schools which are connected with Ministry of Education. With the purpose of preparing them to the trade life, to examine the instructions and the education of the students is important in this respect.This study aimed to give knowledge about the quality of accountancy education by the results which have been attained by the analysis of the factors which affects the satisfaction of the school, satisfaction of the working places and their own satisfaction of the students who are taking the education of accountancy financials in Trade High Schools.