Kütahyalı Rahîmî Dîvânı'ndan 51-100 . gazellerin şerhi
The explanations of the lyric poems between 51-100 in the Kütahya Rahimi?s divan(literature)
  1. Tez No: 226567
  2. Yazar: MÜCELLA EVREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
XVI. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin siyasi olarak oldugu gibi kültür alanında da enihtisamlı dönemidir. Bu yüzyılda dvân siirinin ustaları olan Fuzûl, Bâk, Rûh gibisâirler yetismistir.Rahm'nin dvândaki ikinci elli gazelin serhi konusunda esas aldıgımız eser,Prof. Dr. Ahmet MERMER'in Milli Kütüphane ve Süleymâniye Kütüphanelerindekieksik nüshalı divanından sonra British Museum'da tam nüsha halinde buldugu?Kütahyalı Rahîmî ve Dîvânı? adıyla yayımladıgı çalısmasıdır.Çalısmamızda Ali Nihat Tarlan'ın Fuzûlî Divânı Serhi, Prof. Dr. MuhammedNur Dogan'ın Fatih Divanı ve Serhi ile Prof. Dr. Halûk 9pekten'in Fuzûlî, Bâkî, Nef'îve Seyh Gâlib'in Hayatı, Sanatı, Eserleri adlı kitaplarındaki serh örneklerindenfaydalanarak nesre çevirme ve serh usûlünde bu eserlerin üslûbunu takip ettik. AyrıcaProf. Dr. Cemal Kurnaz'ın Hayali Bey Divanı'nın Tahlîli, Prof. Dr. 9skender Pala'nınAnsiklopedik Divan Siiri Sözlügü, Ahmet Talat Onay'ın Eski Türk EdebiyatındaMazmunlar, Prof. Dr. Süleyman Uludag'ın Tasavvuf Terimleri Sözlügü adlı eserleri deyararlandıgım kaynaklardan bazılarıdır. Gazelleri nesre çevirirken su yöntemiuyguladık:a. Anlamı herkes tarafından bilinmeyen kelimelerin tespit edilerek anlamlarınınbulunması ve özellikle beyitteki anlamlarına vurgu yapılarak sözlük kısmında verilmesib. 9lgili beytin nesre çevrilmesic. Mazmunlar hakkında bilgi verildikten sonra beyitteki mazmunlarınaçıklanmasıd. Son olarak da edebi sanatlar bulunmasıTez, iki bölümden olusmaktadır. 9lk bölümde Kütahyalı Rahm'nin hayatı,edeb kisiligi ve eseri verilmistir. 9kinci bölümde gazellerin serhleri verilmistir. Bubölümde anlamı tespit edilip nesre çevrilen beyitlerde geçen mazmunlar, edebi sanatlar,sâirin hayatına ait unsurlar ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In XVI century was the most magnificient era for Ottoman Empire bothpolitically and culturally. Master poets of classical turkish poetry like Fuzuli, Baki andRuhi became famous in this era.The Rahm?s book which our study is based on about the explanation of thesecond fifty gazels belongs to Prof. Ahmet MERMER. Before he published this bookfirst he found some poems in National Library and Süleymaniye library and he foundhis complete poems in British museum. Then he published this book with the name of“Kütahyalı Rahimi ve Divanı - Rahimi from Kütahya and his collected poems”In my study I benefited from ;“Fuzûl Divanı”of Ali Nihat Tarhan,“FatihDivanı ve Serhi”of Prof. Muhammed Nur Dogan, and“ lifes and complete Works ofFuzuli, Baki, Nefi and Seyh Galib”of Prof. Dr. Haluk pekten. I followed and usedtheir methods of explanation and turning the poems into prose. In addititon,“HayâlBey Dvânının Tahlli”of Prof. Dr. Cemal Kurnaz,“Ansiklopedik Dvân SiiriSözlügü?, of Prof. Dr. skender Pala, ”Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar“ of AhmetTalat Onay, ”Tasavvuf Terimleri Sözlügü" of Prof. Dr. Süleyman Uludag are some ofthe books which I benefitted from.We have used the following methods while turning gazels into prose:a. Words, whose meaning are not know by everybody have been determined,their meanings were found, especialy, stresing their meaning, expresing them in theglossary part of the thesis.b. Relevant verse have been turned into prosec. Symbols in the verse have been explainedd. Finally, literary arts have been determinedThe thesis consist of two parts: in the first part; in the first part life of poetRahimi, his Works, and in the second part explanations of his poems are given. In thispart symbols and literary arts, and verses about his life have been determined.