Kütahyalı Rahîmî'nin gazelleri dışındaki şiirlerin bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
Contextual index and functional dictionary of Kütahyalı Rahîmî's poems except for gazelles
  1. Tez No: 803837
  2. Yazar: ÖMER FARUK PUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 775
Özet
Bu çalışmada Kütahyalı Rahîmî'nin gazelleri dışındaki şiirlerin bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü üzerinde çalışılmıştır. Söz konusu bu sözlük Kütahyalı Rahîmî Dîvânı'nın hem bağlamlı dizinini hem de işlevsel hale getirilmiş sözlüğünü içermektedir. Tezimizi hazırlarken TEBDİZ (Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük) adıyla klasik şiirin mana dünyasına yön veren elektronik sistemden yararlanılmıştır. Bu bağlamda Kütahyalı Rahîmî'nin gazelleri dışındaki şiileri sisteme yüklenmiş ve şâirin hayat görüşü, dönemin zihniyeti gibi unsurlar göz önünde bulundurularak dîvânda yer alan kelimeler tek tek anlamlandırılmıştır. Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük, Kütahyalı Rahîmî Dîvânı'na göre alfabetik sistemde oluşturulmuştur. Çalışmada, Kütahyalı Rahîmî Dîvânı'nda yer alan söz ve söz gruplarının kullanıldıkları bağlama göre anlamlandırılması yapılmıştır. Bu söz ve söz gruplarının sıklık sayıları belirtilmiş, anlamlandırmada başvurulan kaynaklar da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contextual index and functional dictionary of Kütahyalı Rahîmî's poems other than his ghazals were studied. This dictionary in question includes both the contextual index and the functionalized dictionary of the Rahîmî Dîvân of Kütahya. While preparing our thesis, the electronic system that directs the meaning world of classical poetry, called TEBDİZ (Turkish Literature Contextual Index and Functional Dictionary), was used. In this context, the poems of Rahîmî of Kütahya, other than his ghazals, were loaded into the system and the words in the divan were interpreted one by one, taking into account the poet's view of life and the mentality of the period. Contextual index and functional dictionary were created in alphabetical system according to Rahîmî Dîvân of Kütahyalı. In the study, the words and phrases in the Kütahyalı Rahîmî Dîvân were interpreted according to the context in which they were used. Frequency numbers of these words and phrases are specified, and the sources used in making sense are also indicated.