The Victorian künstlerroman
Viktorya Dönemi sanatçı gelişim romanı
  1. Tez No: 226568
  2. Yazar: GÜLFEM SAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma genel olarak Viktorya dönemi edebiyatının, özelde ise Viktorya dönemi sanatçı gelişim romanının ana özelliklerini içermektedir. Esas amaç, cinsiyet farklılıklarını gözönüne alarak, erkek ve kadın sanatçı gelişim romanları arasında bir karşılaştırma yapmaktır.İlk bölümde, Viktorya dönemini başlıca türleri, ondokuzuncu yüzyıl romanındaki cinsiyet ayrımı hakkındaki konuları, sanatçı gelişim romanının temel özellikleri ve Viktorya dönemi gelişim romanının alt türleri incelenmiştir. Ayrıca, sanatçı gelişim romanının tanımı ve bu türün başlıca erkek ve kadın roman örnekleri sunulmuştur.İkinci bölümde ise, Charles Dickens'ın David Copperfield ve Elizabeth Barrett Browning'in Aurora Leigh adlı eserleri, Viktorya dönemi erkek ve kadın sanatçı gelişim romanı örnekleri olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırmalı analizde, iki roman arasındaki başlıca benzerlik ve farklılıklar, erkek ve kadın sanatçıların toplumdaki durumları ve cinsiyet farklılıklarına dayanarak verilmiştir. Bu bağlamda, roman kahramanlarının, birey ve sanatçı olarak gelişimleri deneyimleri çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalı incelemenin sonucu olarak, her iki roman örneğinin sanatçı gelişim romanının ana özelliklerini taşıdığı, ancak bazı tematik konularda cinsiyet konusuna dayanan farklılıklar gösterdiği fikrine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the main characteristics of the Victorian literature in general and the Victorian Künstlerroman in particular. The fundamental aim is to make a comparison between the male and female Künstlerromane in relation to the gender differences.In the first chapter, the main genres of the Victorian age, the issues about the gender distinctions in the nineteenth century fiction, the basic traits of the Künstlerroman, and the other sub-categories of the Victorian Bildungsroman are mentioned. More specifically, the definition of the Künstlerroman, and the main male and female examples are analyzed.In the second chapter, Charles Dickens? David Copperfield and Elizabeth Barrett Browning?s Aurora Leigh are introduced as the male and female epitomes of the Victorian Künstlerroman. In this comparative analysis, the main similarities and differences between these two texts are introduced in relation to the gender matters and the condition of the male and female artists in society. In this context, the process of the self-construction of the protagonists as individuals and artists are compared in the frame of their experiences. The conclusion of this comparative analysis is that both David Copperfield and Aurora Leigh include the main characteristics of the Künstlerroman, however, they differ in some thematic concerns in relation to the gender differences.