Katılımcı liderlik anlayışının stres yönetimine etkisi
The effect of participatory leadership on stress management
- Tez No: 226566
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzün yaşam koşullarında stresin kaçınılmaz oluşu, stresle etkin olarak mücadele etmeyi bir zorunluluk haline getirmiş ve insanları stresle başa çıkma yolları arayışı içerisine yöneltmiştir.Tıpkı günlük yaşamda olduğu gibi işletmelerdeki çalışma ortamları da stres faktörlerini yoğun olarak bünyesinde barındıran ortamlar olarak karşımıza çıkmakta ve bu nedenle, işletmenin liderleri ya da yöneticileri; çalışanların sağlığını, verimliliğini ve dolayısıyla işletmenin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu durumdan kurtulabilmek amacıyla stres yönetimi etkinliği altında, çalışanlar üzerindeki olumsuz stresi azaltma ya da önleme yöntemleri geliştirme ve uygulama çabası içerisine girmektedirler. Söz konusu çabaların başarıya ulaşması işletmenin yönetim yapısının karakteristik özelliği vb. gibi çok sayıda etkene bağlıdır.Bu çalışmada stres yönetiminin başarısını etkileyen faktörlerden katılımcı liderliğin etkileri ortaya konmuş, yapılan araştırmadan elde edilen bulgular yorumlanarak sunulmuştur. Bu çerçevede ilk olarak katılımcı liderlik ve stres yönetimiyle ilintili kavramlar incelenerek aralarındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Daha sonra bu iki kavram arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır.Araştırma bulgularında, katılımcı liderlik anlayışının örgütsel stresi azaltan bir etken olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan araştırmada işletmede katılımcı liderlik uygulamalarına ilişkin aksaklıklar belirtilmiş ve etkin bir stres yönetimi için, liderlerin çalışanları için neleri yapmaları gerektiği konusunda öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak stres çözümünde, katılımcı liderlik anlayışının yaşamsal bir role sahip olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
As an inescapable aspect of today?s state of affairs, stress makes it a necessity to fight with it, and leads people to find the ways of getting it over.We encounter with working environments in organizations, just like in daily life, as atmospheres which harbor factors of stress intensively, and thereof leaders or managers of organizations, under the stress management activity, endeavors to develop and practice the ways for preventing or decreasing the negative stress on workers for escaping this situation affecting the health and productivity of workers, hence the life of organization. The succeed for the endeavors in question is depended to several factors like the distinctive characteristics of management structure of the organization.In this study, the effects of participatory leadership, which is one of the factors that affects the success of stress management, have been introduced, and the data gained from research have been presented and also interpreted. In this framework, the concepts related with participatory leadership and stress management have been analyzed and their relationships have been established first. Than, the relationship between these two concepts has been studied for explanation.In conclusion, it emerged that understanding of participatory leadership is a factor which decrease the organizational stress. Furthermore, reasons seen in the participatory leadership practices have been explored and propositions for an effective stress management have been offered. As a result, it should not be forgotten that participatory leadership has a vital role in stress relief.