Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde havayolu ve havacılık işletmelerinde insan kaynaklarının eğitim ve geliştirilmesine yönelik standartların analizi
Analysis of standards in human resources education and development in aviation organizations in the European Union accession process
- Tez No: 226576
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Havayolu ve havacılık isletmeleri bakım organizasyonlarında yer alançalısanların, havacılık teknolojisindeki hızlı degisimde yeterliliklerini gelistirme vefarklı hava araçlarının bakım standartlarına uyum saglamalarında en önemli faktöregitimdir.Gerek havacılık sektörünün uluslararası bir nitelik tasıması ve gerekse ülkelerinhavacılık alanında yapmıs oldugu anlasmalar geregi uluslararası standartlarınolusturulması ve bu standartlara uyum havacılık emniyeti açısından son derece önemlibir konudur.Ülkemizin AB sürecinde bulundugu bu dönemde, havayolu ve havacılıkisletmeleri bakım organizasyonlarında yer alacak çalısanların, Avrupa HavacılıkStandartları çerçevesinde olusturulmus bir bakım egitim organizasyonunda, yine ilgilistandartlar çerçevesinde bir egitim ve gelisim sürecinden geçirilmesi çok yararlıolacaktır.Bu çalısmanın ilk bölümünde KY, KY'nin fonksiyonları ve KY'de egitim vegelistirme ile ilgili kavramlar açıklanarak incelenmistir.kinci bölümde, sivil havacılıgın tanımı ve faaliyetleri, sivil havayolu vehavacılık isletmeleri, sivil havacılık faaliyetlerini düzenleyen ulusal ve uluslararasıkuruluslar ile ülkemizde havacılık faaliyetleri hakkında yapılmıs yasal düzenlemelerinneler oldugu incelenmistir.Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise; Avrupa Birligine katılım sürecinde,havayolu ve havacılık isletmelerinde uygulanan hava aracı bakım egitimi faaliyetlerininAvrupa Havacılık Standartları'nda uygulanabilmesi için olusturulması gereken yapı vesüreç incelenerek, degerlendirme ve önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Education is the principal factor for developing technical skills and adapting tovarious aircrafts? maintenance standards for maintenance department employees ofaviation industry in a fast changing technology era.Both multinational structure of aviation industry and international agreements inaviation area constrain the constitution and realization of aviation standards. Thesestandards are critical in flight safety.Therefore, education and development of Turkish aviation maintenanceworkforce will be more effective in maintenance training organizations which utilizeEuropean Aviation Standards, in Turkey?s process of accession to the European Union.In this research, we first defined the term of Human Resources Management(HRM), Human Resources Management functions and the terms of Education andDevelopment in Human Resources Management.In the second part, the definition of Civil Aviation and its operations, civilairways and aviation firms, and national and international aviation regulationinstitutions and national aviation legalizations are analyzed.In the third and final part of this study, we proposed a structure and defined theprocess for aviation maintenance organizations to improve their aircraft maintenancetraining performance by investigating the European Aviation Standards. The structureand process guide aviation maintenance organizations in appropriating EuropeanAviation Standards which is important in the process of joining European Union.