İşlem maliyetleri ile elektronik ticaret arasındaki ilişki:Otomotiv sektründe bir uygulama
Relation between transaction costs and electronic commerce: An application in automotive industry
  1. Tez No: 226580
  2. Yazar: BİLGE TİMUÇİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve bu teknolojilerin özellikle de internetin iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte tartışılan bir olgu olan elektronik ticaret, firmalar açısından pek çok avantajı beraberinde getirmiştir. Elektronik ticaret, firmaların zaman ve mekan kavramlarından daha bağımsız olarak iş yapabilmesine, pazara giriş engellerinin azalmasına, mal ve hizmetlerin daha ucuz temin edilebilmesine ve maliyetlerde önemli düşüşlerin yaşanmasına yol açmıştır. Elektronik ticaretin firmalara sağladığı avantajlardan birisi de işlem maliyetleri alanında ortaya çıkmaktadır.Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum bu çalışmamda firmalar arasında gerçekleştirilen elektronik ticaret uygulamalarının işlem maliyetleri ile ilişkisi ele alınmıştır.Firmalar aralarında gerçekleştirdikleri alım-satım işlemleri sonucunda, üretim maliyetlerinden farklı olarak, birtakım maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Söz konusu maliyetler, değişime konu olan firmaların ve ürünlerin özelliklerini araştırma, potansiyel firmalarla pazarlık, en uygun görünen firmayla iş yapma kararını verme, üzerinde karar verilen firmayla sözleşme görüşmelerinin gerçekleştirilmesi, imzalanan sözleşmenin uygulanması ve kontrolü süreçlerinde ortaya çıkmaktadır.Gerçekleştirilen ticari işlemlerin elektronik ortama aktarılma derecesi, işlem maliyetlerini oluşturan her bir alt boyutu farklı biçimlerde etkileyerek firmaların stratejik karar süreçlerine yansımaktadır.Konuya yönelik olarak Antalya il merkezinde bulunan otomotiv sektöründeki farklı yetkili bayilerde anket uygulanmıştır. Bu amaçla 17 işletmede orta ve üst düzeydeki 40 yöneticiden ?elektronik ticaretin işlem maliyetlerine etkisine? yönelik görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 10.0 ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde korelasyon ve çoklu regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in information technologies and electronic commerce which is a fact started to be argued after being widely used especially in the business world on the Internet have brought many advantages for firms. Electronic commerce has caused chances for firms to act more independently regardless of time and place restrictions, reductions of the market entry barriers, obtaining goods and services in a much cheaper way and significant decreases in costs. Furthermore one of the advantages with which electronic commerce provides firms appears in the field of transaction costs. In my study which I am presenting as a thesis of master's degree, the relation between transaction costs and electronic commerce applications among firms has been looked into.Firms face several costs which are different from production costs as a result of the mutual purchasing transactions. Costs involved exist in the process of searching the firms and their product specialities, bargaining with the potential firms, deciding to work with the most appropriate firm, having a negotiation with the firm which has been decided on, enforcing and monitoring of the policy which has been agreed.The degree of transferring the commercial transactions to the electronic media is reflected to the strategical decision processes of the firms by affecting each sub-dimension which constitutes transaction costs in different ways.A survey has been applied to several authorized dealers in the automotive industry in the center of Antalya related to the subject. At this point 40 executives working in different managerial levels in 17 enterprises have been asked about the ?the relation between transaction costs and electronic commerce?. The data obtained have been evaluated in the SPSS 10.0 media. Correlation and multiple regression analysis techniques are used in the evaluation of the data.