Yönetime katılmada öneri sistemleriyle iş tatmini arasındaki ilişki ve bir örgütteki uygulaması
The relationship between suggestion systems and job satisfaction in management participation and application in an organization
- Tez No: 226579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yönetime katılmada öneri sistemleriyle iş tatmini arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda ilk bölümde yönetim kavramı ve kavramsal boyutları, yönetim teorileri ve yönetimin tarihsel gelişimi ve bu kapsamdaki yönetim yaklaşımları incelenmiştir. Özellikle bu bölümde insan kavramının ve yönetime katılmanın önem kazandığı insan ilişkileri yaklaşımı ele alınıp bu kapsamda yönetime katılmanın tanımı, yönetime katılmanın amaçları, yönetime katılmanın yararları, yönetime katılma yöntemleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde bir yönetime katılma aracı olan öneri sistemleri üzerinde durulmuştur. Öneri sistemlerinin tanımı, önemi, amacı, organizasyonu ve işleyişi ele alınmıştır.Üçüncü bölümünde ise iş tatmini konusu ele alınmıştır. İş tatmininin tanımı, önemi, iş tatmini etkileyen faktörler, iş tatmini teorileri, iş tatmininin boyutları, iş tatmininin yararları, iş tatmininin sonuçları ele alınmıştır.Dördüncü bölümünde öneri sistemi ile iş tatmini arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.Beşinci bölümünde ise basit küme örneklemesi ile seçilen örneklere anket uygulaması sonucu elde edilen veriler değerlendirilerek öneri sisteminin iş tatmini arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the effects of individual suggestion system (in participating the management) on employees jop satisfaction. İn the first chapter, management concept and its conceptional dimensions, management theories, historical progress of management and management and management approaches on this exemtion are examined. Especially in this first chapter : under the concept of human realitionship approach which human concept and participating in management, benefits of participating in management and methods of participating in management are explained.In the second chapter, suggestion systems, which are agents of participating in management, are explained. Definitions, importances, goals, organizational structures and functions of suggestion systems are examined.In the third chapter, jop satisfaction subject is exanined . Description and importance of jop satisfaction , bring to job satisfaction, theories of jop satisfaction factors, extensions of jop satisfactions, benifits of jop satisfaction and the results of job satisfacition are explained.In the fourth chapter, the realation ship between jop satisfaction and individual suggestion system is analyzed .In the fifth chapter, datas which are got by implementing questionnaireon the chosen examples which are chosed by basic cluster sampling are analyzed and relationship between individual suggestion system , and job satisifaction is exhibited.