AB'nin sosyal politikaları ve Türkiye'ye yansımaları
The social policy of European Union and its impacts on Turkey
- Tez No: 226595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bilindiği üzere Türkiye ile Avrupa Birliği arasında müzakere süreci Ekim 2005 tarihinden itibaren fiilen başlamıştır. Kuşkusuz sosyal politika ile ilgili alanda Türkiye ile Avrupa Birliği arasında uyumlaştırma konusu, müzakere sürecinin önemli unsurlarından birisini oluşturmaktadır. Bu arka plan çerçevesi içerisinde, bu tezde Türkiye'nin sosyal politikasının Avrupa Birliğinin sosyal politikası ile ne derecede uyum gösterdiği ve hangi alanlarda Türkiye'nin reformlar yapması gerektiği detaylı bir şekilde ele alınacaktır.Çalışmada, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin sosyal politikasına ne derecede etki ettiğinin incelenmesi yanında, AB düzeyinde rayına oturmuş ortak bir sosyal politika anlayışından söz edilip edilemeyeceği sorusuna da yanıt aranacaktır. Çalışmada ileri sürülen temel sav ise, AB'de ortak standartları içeren bir sosyal politikanın olduğu ve bu politikanın, tüm tarafların katılımına açık, dinamik ve her geçen gün gelişen bir sosyal politika anlayışına dayandığı görüşüdür. Yine AB'nin sosyal politikasının, adaylık süreci içerisinde bulunan Türkiye'de, birçok konuda olumlu ve yapıcı bir değişimin yaşanmasına sebep teşkil ettiği ve etmekte olduğu savı da bu tezde ileri sürülmektedir. Bu bağlamda sosyal politika alanındaki müktesebata uyum açısından Türkiye-AB ilişkisi, olumlu bir seyir izlemektedir.
Özet (Çeviri)
On 5 of December, the EU has started an accession talks with Turkey. Harmonization process in Turkish law with the EU law (EU acquies communautire) in the area of social policy has become an important subject on the agenda of EU Turkey accession negotiations. In this context, this thesis analyzes the question as to whether Turkish law has been compatible with the EU norms in the area of social policy. It also examines reforms that Turkey needs to undertake in order to harmonize its social policy with the EU norms. Along with the examination of the level of the affects of the European Union to the social policy of Turkey, the essay also seeks an answer for the question:“whether a viable common social policy notion exists at the EU level”. The main argument of the essay is that EU has a social policy that contains common standards and that this dynamic and daily-developing policy depends on a social policy notion which is open for the participation of every part. It is also argued in the essay that the social policy of EU has caused positive and constructive changes in many issues in the candidate Turkey. Consequently, in terms of the adoption of the acquis communitaire on social policy field, Turkey-EU relations are going well.