Fırka-i islâhiye
Firka-i islâhiye
- Tez No: 226597
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Osmanlı Devleti'nde XIX. yüzyılda merkezi yönetim zayıflayınca çeşitli bölgelerde isyanlar ortaya çıktı. Anadolunun güneyinde Çukurova ve Amik ovası, Maraş ve Antep bölgelerinde merkezi yönetimin zayıflaması sonucunda ortaya çıkan durumdan faydalanan hanedan aileler ve konargöçer aşiretler isyan etti. Mahalli yönetimi güçlendirmek, isyancıları kontrol altına almak ve bu bögelerde asayiş ve huzuru sağlamak amacıyla Fırka-i İslâhiye adı verilen bir ordu kuruldu. Bu ordu, konargöçer aşiretleri iskân etti, çeşitli kazalar ve köyler kurdu, siyasî, ekonomik ve idarî düzenlemeler yaptı. Bugün önemli bir demografik ve ekonomik gücü olan Osmaniye ili, İslâhiye, Hassa kazaları ve pek çok köy bu ordu tarafından kuruldu. Türkoğlu ilçesi ile buraya bağlı bazı köyler, Kılılı kasabası yine bu ordu tarafından kuruldu. Fırka-i İslâhiye aynı zamanda bölgede ihtiyaç duyulan imar faaliyetlerini de yürüttü. Yapılan ıslahat çalışmaları sonunda uzun yıllardanberi boş ve harap bir şekilde kalmış olan yerler imar edildi, konargöçerlerin sebep oldukları düzensizlikler ortadan kaldırıldı.Bu çalışmada Fırka-i İslâhiye'nin yaptığı faaliyetler, Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan belgelerden ve yazılı literatürlerden yararlanılarak ortaya konuldu.Anahtar Kelimeler; Maraş, Fırka-i İslâhiye, Çukurova, Türkoğlu, Hassa, İslâhiye, Konargöçerler.
Özet (Çeviri)
In the XIX th century the central authority had weakened in the Ottoman Empire, there had been appeared rebels in some regions. As a result of the weakness of the central authority some dynastic families and nomadic tribes, who were took advantage for this weakness, revolted in the South of the Çukurova, Amik Plain, Maraş and Antep regions. In order to strength the regional government, to take undercontrol the rebellions and to provide the public security and peace in this regions an army called Fırka-i İslâhiye was founded. This army placed the nomadic tribes, founded some counties and villages and they made some administrative arrangements. Today the city of Osmaniye, which has a very important demographic and economic power, the county of Türkoğlu and some villages, that included Türkoğlu, Kılılı Town were founded by this army. At the same time Fırka-i İslâhiye made settlement activities too, which were needed in the region. As a result of the settlement activities some lands that were empty and exhausted for a long time were settled and the chaos, that the nomades caused, were ended.In this thesis the activities of Fırka-i İslâhiye has been clarified with the help of the Ministry of Ottoman Archive and written resources.Key words; Maraş, Fırka-i İslâhiye, Çukurova, Türkoğlu, Hassa, İslâhiye, Nomads.