Sword vs. mountain: Folk songs' depiction of Ottoman settlement policies towards nomadic tribes in Çukurova
Kılıca karşı dağ: Osmanlı Devleti'nin Çukurova'daki göçebe aşiretlere karşı iskân politikalarının folk şarkılarda tasviri
- Tez No: 702676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN R. MILLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osmanlı Devleti'nin göçebelere yönelik faaliyetlerinin tarih yazımı daha çok devletin resmi kaynaklarının analizine dayanmaktadır. 1865 yılındaki Fırka-i Islâhiye harekâtı da buna bir istisna teşkil etmemektedir. Bu harekât, literatürde devletin lehine üretilmiş resmi kaynaklar ve Ahmet Cevdet Efendi'nın eserlerine yönelik araştırmalara dayanmaktadır. Fakat göçebeler tarafından üretilen folk şarkılar gibi sözlü kaynaklar, alternatif bir yaklaşım sunmaktadır, bu kapsamda Dadaloğlu ve diğer folk şarkılar göçebelerin kendi tarih anlatımını inşa etmiştir. Bu tez, bu alternatif tarih anlatımını keşfetmeye gayret ederek harekâta dair bu anlatımın Osmanlı resmi kaynaklarıyla kıyaslanmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmanın içerildiği konular; Osmanlı'nın 19.yüzyılın ortalarında merkezileşme ve yerleşimci politikaları, medenileştirme misyonu ve Osmanlı oryantalizmi, Fırka-i Islâhiye faaliyetleri ve göçebelerin Osmanlı yerleşimci politikalarına karşı üretilen folk şarkılardır.
Özet (Çeviri)
The historiography of Ottoman state actions towards migrant tribes depends more on the official documents of the government. The case of Fırka-i Islâhiye (Reform Division) in 1865 was no exception. It has been researched heavily depending on official sources and Ahmed Cevdet Efendi's accounts, which favors the Ottoman state. However, oral materials like songs created by nomads uncover an alternative approach as, in this case, Dadaloğlu and other folk songs of nomads had their narratives. This thesis will discover this alternative approach and compare this narration with official Ottoman documents in the case of Fırka-i Islâhiye expedition. The topics covered in this thesis are Ottoman centralization and settlement policies in the mid-19th century, the civilizing mission, Fırka-i Islâhiye activities, and nomads' folk songs as a reaction to the Ottoman settlement policies.