Constructing a justice model based on Sen's capability approach
Sen'in yapabilirlik yaklaşımı üzerine kurulu bir adalet teorisi oluşturma
- Tez No: 226602
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HASAN ERSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez Sen'in yapabilirlik yaklaşımı üzerine kurulu bir adalet modeli sunmaktadır.Bu amaç için, önce bir adalet teorisinin genel yapısını oluşturan ana değişkenler ve konular tanımlanmıştır. Daha sonra, Sen (2006) ve Kolm (1998)'dan yola çıkarak adalet teorisine `transandantal' ve `karşılaştırıcı' yaklaşımlar incelenip, karşılaştırıcı yaklaşım içinn yeterlilik koşulları üzerine yoğunlaşılmıştır.Rawls'ın adalet teorisini başlangıç noktası olarak alarak, Rawls'a karşı eleştiriler ışığında Sen'in yapabilirlik yaklaşımının nasıl bir adalet teorisi olarak belirdiğı sunulmuştur. Yapabilirlik yaklaşımının, adalet teorisine karşılaştırıcı yaklaşım için yeterlilik koşullarını sağladığı gösterilmiştir.Yapabilirlik yaklaşımı ile belirlenen özgürlük ve eşitlik kavramları arasındaki ilişkiden yola çıkarak, ve insanlar arası farklılıkları temel alarak, formal bir adalet modeli oluşturulmuştur.Adalet modeli, diğer potansiyel seçimlerin oluşabilmesi için ön koşul olan temel becerilere öncelik verir. Daha sonra, sosyal durumlar önce ortak ve sonra toplu yapabilirlik kümeleri karşılaştırılarak sıralanaır. Ortak yapabililik kümesi bireysel yapabilirlik kümelerinin kesişimi, toplu yapabililik kümesi ise birleşimi olarak tanımlanmıştır.Tez, ortak yapabililik kümesine öncelik verilmesinin yapabilirlik yaklaşımının eşitlikçi tarafını takip ettiğini, daha sonra toplu yapabililik kümesine odaklanmanın da yaklaşımınözgürlük vurgusunu yansıttığını savunmaktadır. Ek olarak, bireysel yapabilirlik kümelerinin sıralanması için kardinal bir yaklaşım benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis provides a possible justice model based on Sen'scapability approach.For this goal, we first analyze the general structure of a theory ofjustice, identifying the main variables and issues. Furthermore,based on Sen (2006) and Kolm (1998), we look at `transcendental' and`comparative' approaches to justice and concentrate on thesufficiency condition for the comparative approach.Then, taking Rawls' theory of justice as a starting point, wepresent how Sen's capability approach emerges as a justice model inlight of its criticisms against Rawls. Analyzing the capabilityapproach, we show that it satisfies the sufficiency condition of thecomparative approach to a theory of justice.Building on the relation between freedom and equality as determinedby the capability approach, and taking diversity in human conditionas a key element, we construct a formal justice model. The justicemodel gives lexicographic priority to basic capabilities, existenceof which are considered as a precondition for other potentialfunctionings to develop. Then social states are ranked bylexicographically comparing their common and aggregate capabilitysets, where the first is defined as the intersection and the secondas the union of the capability sets of the members of the society.We argue that giving priority to the common capability set capturesthe egalitarian aspect of the capability approach, whilesubsequently focusing on the aggregate capability set reflects itsemphasis on freedom. Moreover, we adopt a cardinality method forranking individual capability sets.