Anadolu güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin ses problemleri ve nedenleri
Voice problems and reasons for the students of the Anatolian high school of fine arts
  1. Tez No: 226651
  2. Yazar: BİLGEN ÖZCAN COŞKUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin ses problemleri ve olası nedenleri incelenmiş, öğrencilerden elde edilen sonuçlara göre değerlendirilmiştir.Samsun İlkadım Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi 2007-2008 giriş yetenek sınavlarını kazanmış, 1. sınıf kız ve erkek öğrencileri ve 2007-2008 öğretim yılında mezun olmuş öğrenciler ile 4. sınıfa yeni geçecek olan kız ve erkek öğrencilerinin oluşturduğu 33 kişilik örneklem grubundan alınan ses örneklerinin, ?MDVP? programı kullanılarak elde edilen analiz sonuçları, normatif değer kabul edilen 15 ses parametresi ile karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar, öğrencilerin eğitim düzeyleri ve içinde bulundukları fizyolojik durumları da dikkate alınarak, gözlemlenmiş ve yorumlanmıştır.Genel olarak öğrencilerde, herhangi bir patolojik rahatsızlığa rastlanmamış ancak, yapılan larengoskopik incelemelerde, bazı öğrencilerde seslerini yanlış kullanmaktan kaynaklanabilecek vokal kord problemleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the voice problems and possible reasons for the Anatolian High School of Fine Arts students have been investigated and evaluated based on the results obtained from the students.The analysis results obtained by using the ?MDVP? program on the voice samples taken from the sampling group composed of 33 male and female students who have passed the 2007-2008 music ability tests for admission to the Samsun İlkadım Anatolian High School for Fine Arts and are now first year students there and those who have graduated in the 2007-2008 academic year and those students who are about to pass to the fourth grade also have been compared using 15 voice parameters considered as normative values and the obtained results have also been observed and interpreted by taking into account the education levels and physiological conditions these students have.In general, no pathological diseas has been encountered in the students; however, during the laryngoscopic examinations carried out, vocal cord problems which might stem from the incorrect use of their voices have been determined in some students.