Müzik öğretmenliği ana bilim dalı 1.sınıf öğrencilerinin ses özelliklerine ait sorunların öğrenci kaynakları düzleminde incelenmesi
The Examination of the vocal problems faced in first grade students in the department of music teaching in respect of the student resources
  1. Tez No: 114884
  2. Yazar: H. SEVAL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN, PROF. DR. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ ABD I.SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SES ÖZELLİKLERİNE AİT SORUNLARIN ÖĞRENCİ KAYNAKLARI DÜZLEMİNDE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) H.Seval KÖSE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu araştırma, müzik öğretmenliği ABD I. Sınıf öğrencilerinin seslerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin nedenlerin, öğrenci kaynakları düzleminde incelenmesiyle ortaya çıkacak olan sonuçlarını saptamak ve olası farklılıkların anlamlılık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı I. Sınıf öğrencileridir. Çalışma evreni içinde yer alan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü mezunları arasından 22, bunun dışında kalan liseleri bitirmiş öğrenciler arasından 20 öğrenci rastlamsal yöntemle belirlenerek, iki örneklem oluşturulmuştur. Örneklem grupları içinde yer alan öğrencilerin seslerine ilişkin anatomik yapı özellikleri değerlendirilmiş, fizyolojik fonksiyonları ile ilişkileri araştırılmıştır. KAY Elemetrics Corp.CSL Model 4300 B Kompüterize Ses Laboratuarı kullanılarak elde edilen veriler, aritmetik ortalama, standart sapma,“t”testi hesaplamalarıyla işlenmiştir.Araştırma sonunda Anadolu Güzel Sanatlar Liselerini bitirmiş olan öğrencilerden elde edilen bulgular, diğer liselerden mezun öğrencilere oranla, sesin niteliğiyle ilgili parametrelerin önemli bölümünde, normal değerlere göre anlamlı düzeyde sapmalar olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi Tez Yöneticileri :19 :Ses Problemleri, Müzik Öğretmenliği, Öğrenci Kaynakları, Ses Özelliklerine Ait Sorunlar :78 :Prof.Suna ÇEVİK, Prof.Dr.Erol BELGİN
Özet (Çeviri)
Ill THE EXAMINATION OF THE VOCAL PROBLEMS FACED IN FIRST GRADE STUDENTS IN THE DEPARTMENT OF MUSIC TEACHING IN RESPECT OF THE STUDENT RESOURCES (Ph.D THESIS) H. Seval KÖSE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE September 2001 ABSTRACT In this research.the factors of the vocal problems that are faced in the first grade students of the music teacher training programs are examined in respect of the student resources. The research aims to find out the results in this respect and to determine the level of meaningfulness of the probable differences. The study universe of this research is the first grade students in the Department of Art Education's Music Teacher Training Program of Gazi University. Two sampling were groups formed from for study by determining 22 students graduated from the Music Departments in the Anatolian High Scools of Fine Arts and 20 students graduated from the other high scools by using the random selection. The anatomical structure characteristics of the voices of the students were evaluated and the relation of these characteristics with the physiological functions is investigated.The data obtained by using“KAY Elemetrics Corp. CSL Model 4300 B Computerized Voice Laboratory”are processed by the statistics of means, standard deviation and“t”testingIV As a result of the research, the findings obtained from the students graduated from the Anatolian High Scools of Fine Arts, in comparison with the students graduated from the other high scools, have shown deviations as to the normal values, in the considerable part of the parameters about the quality of voice. Code of science :19 Key Words : Vocal Problems, Music Teaching, Student Resources, Measurements of Vocal Characteristics. Number of Pages :78 Advisors :Prof.Suna ÇEVİK, Prof.Dr.Erol BELGİN.