Büyük Ortadoğu Projesi'nin Irak Savaşı'na etkisi bağlamına kuramsal yir Yaklaşım
The theoretical approach On that the great Middle East Project acts On Iraq War
  1. Tez No: 226673
  2. Yazar: ŞAFAK ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD ARAFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma: ``Büyük Ortadoğu Projesi'nin Irak Savaşına Etkisi Bağlamında Kuramsal Bir Yaklaşım'', bu konuda yapılmış olan diğer çeşitli kaynakların bilimsel bir zeminde incelenmesi ile ortaya çıkarılmıştır. Bu amaçla Büyük Ortadoğu Projesi ve Irak Savaşı konusunda yayımlanmış olan kitap, dergi v.b. gibi kaynaklar ele alınarak incelenmiştir.11 Eylül sonrası, ABD'nin dış politikası terörizm üzerine yoğunlaşmıştır. Bu terörizmin kaynağını ABD, Ortadoğu Bölgesi olarak gördüğünü her fırsatta dile getirmiştir. ABD'nin saldırgan politikası, Afganistan savaşı sonrasında Irak savaşı ile sonuçlanmıştır. Irak Savaşı sonrası, Irak'ta yönetimi eline geçiren AB, Büyük Ortadoğu Projesi ile Ortadoğu'nun demokratikleştirilmesini istediğini açıklamıştır. Proje'nin demokrasi amacı bunun doğru olup olmadığı tartışma konusu olmuştur. Bu sorunun cevabı olarak ABD'nin başta bölgedeki ekonomik ve siyasal kazançlarının olduğunu söyleyebiliriz.Irak Savaşı, Büyük Ortadoğu Projesinin yapılmak istenen bir basamağını oluşturmaktadır. ABD bu Projenin gerçekleştirilmesi için öncelikle Irak'ı işgal etmiştir. İşgal sonrası Projenin demokratik hedeflerini gerçekleştirmek pek mümkün olamamıştır. Bölgeye demokrasinin gelmesi ise bir sorun olarak devam etmektedir.Bölgede demokrasinin oluşumunun sağlanmasının, Büyük Ortadoğu Projesinin hedeflerinin gerçekleştirilmesinin, bölgenin sosyo-kültürel düzeyi açısından kolay olmayacağı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
That The Great Middle East Project acts on Iraq War, this working is composed of examining the other various bibliographies on scientific this subject. Having with this purpose, the boks, the magazines, e.tc. published about Iraq War and The Great Middle East Project, have been examined.After 11 September attacks, the foreign politics of The United States of America has become focused on terrorizm. The United States of America always declares that Middle East is source of terrorizm. Aggresive foreign politics of United States of America, after Afghanistan War, concluded Iraq War. After Iraq War , The United States of America that got control of Iraq, has declared that The United States of America wants Middle East to be democratic with the Great Middle East Project.Whether the aim of this Project is democracy or not is argued with this subject. We can say that answering of this question is economic, politic profits of The United States of America on The Middle East.Iraq War is a step of The Great Middle East Project. The United States of America first has occupied Iraq for making real this Project. After occupation, making real democratic aims of this Project hasn?t be possible yet.That this region become democratic is continuing as a problem. That this region become democratic and taht making real democratic aims of the Great Middle East Project, don?t appear to be easy because of social economic situation of this region.03.SummaryThat The Great Middle East Project acts on Iraq War, this working is composed of examining the other various bibliographies on scientific this subject. Having with this purpose, the boks, the magazines, e.tc. published about Iraq War and The Great Middle East Project, have been examined.After 11 September attacks, the foreign politics of The United States of America has become focused on terrorizm. The United States of America always declares that Middle East is source of terrorizm. Aggresive foreign politics of United States of America, after Afghanistan War, concluded Iraq War. After Iraq War , The United States of America that got control of Iraq, has declared that The United States of America wants Middle East to be democratic with the Great Middle East Project.Whether the aim of this Project is democracy or not is argued with this subject. We can say that answering of this question is economic, politic profits of The United States of America on The Middle East.Iraq War is a step of The Great Middle East Project. The United States of America first has occupied Iraq for making real this Project. After occupation, making real democratic aims of this Project hasn?t be possible yet.That this region become democratic is continuing as a problem. That this region become democratic and taht making real democratic aims of the Great Middle East Project, don?t appear to be easy because of social economic situation of this region.