Küreselleşmenin ulusal güvenliğe etkisi: Türkiye
The impact of globalization on national security:Turkey
  1. Tez No: 226675
  2. Yazar: FATMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dünya üzerindeki ülkelerde her dakika siyasi, ekonomik ve sosyal değişimler yaşanmaktadır. İletişim teknolojisi sayesinde iyice küçülen dünyamızda bu değişimler global anlamda tüm dünyayı etkilemektedir. Yaşadığımız yüzyılın son yarısına baktığımızda bunu çok daha açık bir şekilde görmekteyiz. Herhangi bir ülkede meydana gelen değişiklikler günümüzde sadece o ülkeyi değil, öncelikle o bölgeyi olmak üzere bütün dünya ülkelerini etkilemektedir. Yenidünya düzeni adıyla ülkeler arasında kurulan ve kurulmakta olan ilişkiler o kadar hassas dengelere sahiptir ki bu dengelerden birinde yaşanan bir istikrarsızlık diğer dengeleri de etkisi altına almaktadır. Ülkeler arasındaki bu iletişim ile ekonomi, siyasi diplomasi, kültür vb. kurumlar çoğunlukla ulusallıktan uzaklaşmış ve ortak bir uluslar arası kurum ve anlayış sistemi ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu bağlamda da etkileşim hızlanmış, o derecede de hassaslaşmıştır. Bu hassaslıklar özellikle güvenlik alanında önemli değişimlere sebep olmuş, güvenlikten tehdide birçok kavramı etkilemiş ve değiştirmiştir. Uluslararası ortamda belirsizlikler gündeme gelmiş; bunlar özellikle tehdidin kimden, ne zaman ve nereden geleceği belirsizlikleridir.Artık terörizm, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, toplumsal sorunlar ve hatta çevre sorunları bile ulusal güvenlik sorunları arasında yer almaya başlamıştır. Tüm dünya ülkeleriyle birlikte ülkemizde de bu etki görülmektedir. Ancak tüm gelebilecek tehditleri önceden kestirmek bu küreselleşmiş dünyada zor olmakla birlikte her şeye hazırlıklı olmalıyız.
Özet (Çeviri)
Each country in the world is facing certain transformations in political, economical and social fields every day. These transformations affect the whole world, which is becoming smaller and smaller by improving communication technologies. It can be seen much clearly when the last half of the 21. Century is taken into consideration. Today, any distortion in the dynamics of a country not only affects that country but the region and the world as a whole respectively; that is to say contingency is one of the main problem in the global new world. Hence, these sensitive balances within each variable affect the relations between countries directly, which means an unstable political environment. The concept of ?defense? has become one of the main issues for countries due to the uncertainties about the origin, time and the quality of the threat.Today, terrorism, smuggling, social and even environmental problems are counted as national security problems. The impact of widening of this definition can also be seen in Turkish case. As a result, although it is hard to foresee all forthcoming threats in the global world, we have to be ready for any menaces.