Anadolu halk kültüründe hayvanlar etrafında oluşan inanç ve pratikler
- Tez No: 226677
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kültürün önemli unsurlarından biri olan ve toplumlara ait bazı özellikleri bünyelerindebarındıran halk inançları çeşitli konularda olabilir ve çeşitli kaynaklardan beslenebilirler.Bir hastalığı tedavi etmede, yağmur yağdırmada, yola çıkarken vb.de bu inançlarıgörebiliriz.Türkler tarih süreci içinde çeşitli toplumlarla ilişkide bulunmuş, onlardan etkilenmiş,çeşitli dinleri ve inanç sistemlerini kabul etmiş, çeşitli hayat tarzlarını benimsemişlerdir.Doğaldır ki, bunlar da zamanla inançlarını etkilemiştir. Onların inançlarını etkileyenunsurlardan biri de ?Hayvanlar? olmuştur. Türklerin uzun yıllar atlı-göçebe bir hayat tarzıbenimsemeleri, sosyal ve ekonomik düzenlerinin hayvanlara dayanması bu durumun enönemli nedenlerinden biridir. Çalışmamız da şunu göstermiştir ki, hayvanlar doğumdanölüme, evlenmeden halk hekimliğine kadar bir çok alanda Türklerin inançlarında yeralmıştır.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde hayvanların Türklerinhayatındaki yerinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde inançlara kaynaklık edeceğinidüşündüğümüz bazı konular üzerinde durulmuştur. Bu kısım hayvanların mitolojiden eskiTürk inançlarına kadar bir çok yere yayıldığını, ikinci bölümde yer alan inançlar ise yinehayvanların etkilediği alanın genişliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Folk beliefs that are one of the important elements of the culture and containssome cheracteristics of societies, can show wariety and be supported with various sources.We can see these beliefs in on illness treatment, wishing for rain or while taking read.Turks had contacted with various societies, influenced from them, acceptedvarious religions and beliefs and adapted various life style in throughout the history. Allthese affected their beliefs. One of the factors which effect their beliefs is“animals”. Oneof the most important resons for this is nomad-rider life style of Turks and their social andeconomic system based on animals. Our study showed this animals had taken part in Turksbeliefs in lots of subject from birth to death, from wedding popular seience .Our study has two parts. In the introduction the part of animals in their life and theanimal culture subjects are montioned. In the fırst part the subjects which are thought to beas a source for the beliefs are empahized. It can be understood from the first part thatanimals affected their beliefs from the mythologic ages. The beliefs which are mentionedin the second part show how extensive is the area that is influenced from animal culture.