Ortadoğu ekonomilerinde telekomünikasyon sektörü
Telekomünication sector in economis of Middle East
  1. Tez No: 226679
  2. Yazar: AHMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin amacı Ortadoğu ülkelerinin Telekomünikasyon Sektöründeki Ekonomik boyutunu incelmektir. Yapılan bu araştırmada; Ortadoğu ülkelerinin Telekomünikasyon verileri sektör bazında analiz edilerek mevcut olan görünüme yorum getirilmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler ve tablolar yardımıyla Ortadoğu Ülkelerinin Telekomünikasyon gelişim süreçleri netleştirilmeye gayret gösterilmiştir.Çalışmamızda önce iletişim ve Telekomünikasyonun tanımı ve özellikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra dünya ve OECD ülkelerindeki telekomünikasyon çalışmaları incelenmiş ve bunların ekonomik boyutu anlatılmaya çalışılmıştır.Ayrıca Ortadoğu ülkeleri hakkında genel bir bilgi sunulmuş daha sonra da Ortadoğu ülkelerindeki telekomünikasyon verileri üzerinde çalışılmıştır. Sonuç olarak da Ortadoğu ülkelerinin Telekomünikasyon çalışmalarının ekonomik boyutu incelenmiş ve Türkiye ? Ortadoğu ülkeleri arasındaki Telekomünikasyon ilişkileri üzerine bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to examine economic dimension of telecommunication sector in Middle East. In this study , telecommunication datas of Middle Est countries were analyzed and interpreted in a sector based manner.By tables and these analyzes development process of telecommunication in Middle East was tried to be visualized accurately.In our study firstly communication and telecommunication terms were defined and as phemenons their specialties were designated., and then telecommunication facilites in the world and OECD countries were examined and economic aspect of them tried to be couched.Furthermore, a general information about Middle East countries was submitted and then telecommunication datas of Middle East countries were studied. At the end, economic aspect of Middle East telecommunication was perused and datas about elecommunication relations between Turkey and Middle East countries were submitted.