Avrupa Birliği yapısal fonlarının Türkiye'de kullanımı; Kardelen Tıbbi Atık Yönetim Sistemi Projesi
The usage of European Union structural funds in Turkey; Kardelen Medical Waste Management System Project
  1. Tez No: 226698
  2. Yazar: NURTEN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği, Birliğin yapısal fon ve mali yardımları ve Türkiye'nin AB ile ilişkileri kısaca anlatılmış olup, Türkiye'nin günümüzdeki adaylık statüsünde iken ve gelecekteki olası üyelik durumunda AB yapısal fon ve mali yardım araçlarından etkin bir şekilde yararlanmasının, Türkiye açısından öneminin vurgulanması amaçlanarak, Türkiye'de Çorum İlinde AB hibe yardımları ile gerçekleştirilmiş örnek bir proje olan ?Kardelen Tıbbi Atık Yönetim Sistemi Projesi? anlatılmıştır. Böylece, Türkiye'ye adaylığı ve olası üyeliği durumunda, Birlik tarafından sağlanan mali yardımların Türkiye tarafından en yüksek seviyede kullanılmasının önemine dikkat çekmek amaçlanmıştır.Çalışma hazırlanırken, ilk önce Avrupa Birliği, Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkileri, yapısal fonlar içerikli kaynaklar taranmış, Avrupa Birliği resmi kaynaklarından ve Avrupa Birliği ile ilgili kuruluşların- Merkezi Finans ve İhale Birimi, Devlet Planlama Teşkilatı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, İktisadi Kalkınma Vakfı, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Başkanlığı-yayınlarından ve internet bilgilerinden yararlanılmış, ilgili dergi, kitap, makale, tez, gazete ve yönetmeliklerin incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler bir araya getirilmiştir. Çorum Devlet Hastanesi çalışanları bir anket çalışmasına alınmış, buradan elde edilen veriler ile ?Kardelen Tıbbi Atık Yönetim Sistemi Projesi? nden elde edilen veriler çalışma içinde kullanılmıştır.Çalışmada, Avrupa Birliği Yapısal Fonlarının amaçları ve kullanım yerleri anlatılmıştır. Bu fonların kullanımının Avrupa Birliğinin amaçlarına varma yolundaki önemi vurgulanmıştır. Türkiye'de Avrupa Birliği Hibe yardımları ile gerçekleştirilen bir proje ile Türkiye'nin ilk tıbbi atık bertaraf tesisinin kurulması örneğine dikkat çekilerek, Türkiye'nin bu mali yardımları kullanmasının önemi üzerinde durulmuştur.Bu tezde ortaya konmaya çalışılan temel argüman, Türkiye'nin Birliğe üyeliği durumunda bu yapısal fon ve mali araçlardan çok büyük bir oranda yararlanma şansı elde edeceği ve bunu iyi değerlendirdiği sürece de ülkenin kalkınma ve gelişme düzeyine büyük bir etki yapacağıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, European Union, Structural Funds and Financial Aids of the Union and the relationships between Turkiye and EU briefly mentioned. While Turkiye is in the candidature status now and probable full member situation in future, explaining how Turkiye can benefit from these structural funds and aid instruments effectively and how important to use of these means for Turkiye have been purposed and thus ?Kardelen Medical Wastes Management System Project? which is implemented through EU contribution as a model project in Çorum province of Turkiye has been defined. In conclusion it?s aimed to emphasize the importance of being a member of EU in terms of benefiting from these funds.While this study has been prepared, many sources contents EU, EU and Türkiye Relations and Structural Funds have been scrutinized, official publications of EU and other institutions related to EU as Central Finance and contracting Unit, State Planning Organization, External Affairs Ministry, Secretariat General for EU Affairs, Economical Development Association, Yeşilırmak River Basin development Union and the internet have been benefited, plenty of information has been combined by researching related magazines, books, articles, thesis, journals and regulations. All the working people in Çorum State Hospital has been subjected a survey study and data taken both from this survey and Kardelen Medical Wastes Management System Project have been used for this study.In this study, purposes and intended use of EU Structural Funds have been mentioned. The importance of using these funds to attain EU purposes has been emphasized. Drawing attention to first model of Medical Wastes Eliminating Installation implemented through EU grants in Turkiye, the importance of the usage of these funds has been stressed on.In this thesis, the basic argument is planned to be introduced is in the situation of being a member of EU, Turkiye will gain a substantial chance to benefit from these structural funds and financial means and if this chance is assessed properly it will provide a substantial contribution to development and improvement of Turkiye.