Identity problems among minority groups in twentieth-century England
Yirminci yüzyılda İngiltere'de yaşayan azınlık grupların kimlik problemleri
- Tez No: 226699
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Buchi Emecheta'nın Second Class Citizen, V.S.Naipaul'un The Mimic Men, Timothy Mo'nun Sour Sweet adlı romanları yirminci yüzyıl İngiltere'sinde yaşayan göçmenlerin problemlerini ele almaktadır. Yazarların asıl amacı, göçmenlerin nasıl etkisiz bırakıldığını ve onlara karşı nasıl ayrımcılık yapıldığını anlatmaktır. İngiltere'ye gelen göçmenler çok fazla sorun yaşamışlardır. Yaşayabilecekleri bir yer bulabilmeleri konusunda zorluklarla karşılaşmışlardır. Kendilerini yersiz yurtsuz hissedip, ayrımcılıkla yüz yüze gelmişler; toplumda kendilerini ifade şansı bulamamışlardır. Çalışabilecekleri bir iş bulamadıkları gibi, herhangi bir destek de görmemişlerdir. Bazı göçmenler hem kendi soydaşlarının, hem de İngilizlerin ayrımcılığına maruz kalmıştır. Özlerini kaybetmemek ve kendi kültürlerini devam ettirmek için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. Göçmenler ilk başta her şeyi reddedip sonra da kendilerini topluma adapte etmeye çalışmışlardır. İngiltere'deki hayata anlam vermeye çalışıp, İngiltere'deki hayatın bir parçası olmak yani topluma adapte olmak istemişlerdir. Ama İngiltere'deki bütün olumsuz koşullar, göçmenlerin kimlik problemi yaşamalarına neden olmuştur. Göçmenler kültürlerini sürdürerek yaşamak isterler fakat bu konuda başarılı olmazlar. Bu nedenle de kendi ülkelerine geri dönmek isterler. Ancak, dönecekleri ülke bıraktıkları ülke değildir artık. Dolayısıyla, ne yapacaklarını bilmedikleri için, iki kültür arasında sıkışırlar. Sonunda kendi kültürlerini arka plana atıp İngiltere'ye geri dönerler ve fark etmeden değişmiş oldukları için artık yeni ülkelerine daha rahat adapte olurlar. Bu üç romanda yazarlar, karakterlerinin adaptasyon süreçlerini ve bu süreçte yaşadıkları olumsuz olayları konu edinmişlerdir.Buchi Emecheta'nın romanında ana karakter Adah'nın, her zaman için İngiltere'ye gitme gibi bir rüyası vardır. Adah'da koloni olan bir ülkede yaşamıştır. Onun için eğer İngiltere'ye giderse orada mutlu olacağını düşünür. Ama onun rüyası gerçekleşmez. Çünkü İngiltere'de ırkçılıkla karşılaşır ve iki ülkeyi kıyaslamaya başlar. İngiltere'deki normları reddeder ve kendini oraya ait hissedemez.Bu onun kimlik problemi yaşamasına neden olur. Ama sonunda huzura ulaşır. Kendini İngiliz toplumuna adapte eder ve İngiliz kimliğini alır. Adah'nın kocası Francis her zaman reddetme döneminde kalır. Beyaz insanları taklit etmeye çalışır ama içindeki aşağılık hissi onun İngiliz toplumundan uzak durmasına neden olur. O kendini adapte edemez ve Nijeryalı kimliğini sürdürür sonuçta da ülkesine geri döner.V.S.Naipaul'un ana karakteri Singh her zaman için bir çelişki içindedir. Sömürge olan bir toplumda yaşadığı için, her zaman kimlik problemi yaşamıştır. Huzuru ne İngiltere'de, ne de Isabella'da bulabilmiştir. Kendini bir yere ait hissedememiş ve yuvam diyebileceği bir yeri olmamıştır. Ama sonunda İngiltere'de mutlu olacağını anlayarak kimlik probleminin üstesinden gelir. İngiliz toplumuna adaptasyonu gerçekleşir ve içindeki çelişkiden ve de bir yere ait hissedememe duygusundan kurtulur.Timothy Mo'nun romanındaki anne karakteri Lily, İngiltere'deki normları reddedip, kendi Çinli kimliğini yaşatmaya çalışmıştır. Ama sonunda İngiliz toplumuna uyum sağlamıştır. Ailenin babası Chen de toplumu reddetmiştir. Ama öldürüldüğü için uyumu gerçekleşmemiştir. Lily'nin kız kardeşi Mui, reddetme dönemini yaşamamıştır. Beyazları taklit etmiş ve sonunda uyum sağlamıştır. Lily'nin oğlu Man Kee de İngiltere'de doğduğu için ve kültürel bir birikimi olmadığı için asimile olmaya hazırdır. Dolayısıyla İngiliz toplumuna uyumu gerçekleşmiştir. Büyükbaba her zaman reddetme döneminde kalmış ve kendi Çinli kimliğini sürdürmüştür. Mui'nin çocuğunun asimile olma şansı vardır, çünkü annesinin İngiliz olma isteği, çocuğunun İngiliz olmasına yardımcı olacaktır.Sonuç olarak, göçmenler göç ettiklerinde kimlik problemleriyle karşılaşırlar. Bazıları kimlik probleminin üstesinden gelir ve İngiliz kimliğini alarak huzura ulaşır, bazıları ise eski kimlikleriyle yaşamlarına devam ederler.
Özet (Çeviri)
Postcolonial writers such as Buchi Emecheta, V.S.Naipaul and Timothy Mo write about the problems immigrants face in twentieth- century-Britain. Their main aimis to show how immigrants are kept silent and how they are segregated. They feel homeless and they come face to face with discrimination. They cannot explain themselves to the society. They cannot find suitable jobs and also they have no one to support them. Some of the immigrants are welcomed neither by their kin nor by the British society. In order not to lose their identities and to make their traditions survive, they do their best. First of all they reject everything but later they begin to adjust themselves to the English society. They want to give meaning to their life in Britain and they want to be a part of it. So the next period in the lives of immigrants is the adaptation period. Besides the negative aspects in England, the most important problem immigrants have is an identity problem. Immigrants want to continue their traditions and they want to live the way they used to live at home and they do not change themselves. As a result they lead an isolated life and feel homeless and not wanted. Therefore, they want to return to their homelands. Yet, when they go back, as soon as they are home they discover that the country they wanted to return to has changed and it is no longer the same country. It is not only the country that has changed but in the meantime they themselves have changed, too. So not knowing what to do they are stuck in between two cultures. Then they begin to consider returning to the country they thought was not for them. After their second attempt to make a living in the adopted country in this case Britain, they begin to adjust to their new society. Thus begins their period of integration.In the three novels Second Class Citizen, The Mimic Men and Sour Sweet the writers Buchi Emecheta, V.S.Naipaul and Timothy Mo respectively focus on the process of adaptation their characters go through. In Buchi Emecheta?s novel, Adah, the main character who has lived in a colonised country has always dreamt of going to Britain. She thinks that she will be happy if she goes to Britain. But her dreams do not come true because when she goes to Britain she faces racial prejudice and she begins to compare Britain with her native Nigeria. She rejects the norms in England and she feels displaced and homeless. This leads her to have an identity problem. She cannot free herself from her Nigerian identity. But in the end she adapts herself to the English society and assumes an English identity. Francis, Adah?s husband on the other hand, remains in the rejection period. He tries to mimic white people but the feeling of inferiority makes him stay away from English society. He cannot adapt himself and lives with his Nigerian identity and finally returns home.In V.S.Naipaul?s novel the main character Singh has grown up in a colonised society, therefore he has an identity problem. He can fit himself neither into Isabella nor into England when he goes there. He has a strong feeling of displacement and homelessness. All his life he searches for a place he can call as his home. After years spent both in Isabella and in England and other countries he travelled to he understands that he can be happy in England. He gets adapted to the English society and overcomes his feelings of conflict, and displacement.In Timothy Mo?s novel, Lily the mother rejects the norms in England and she wants her Chinese identity to survive but in the end she is integrated to the English society. Chen, the father, also rejects the society but he cannot adapt himself and disappears from the scene. Mui, Lily?s sister, does not experience the rejection period. At first she mimics white people and then she reaches the adaptation period. Man Kee, Lily?s child, is ready to be adapted because he was born in England and he does not have the cultural baggage to prevent his adaptation. The grandfather cannot go beyond the rejection period and he continues to keep his Chinese identity. Mui?s child has a better chance for assimilation because Mui is eager to be like the English and is ready to raise her child as one.To sum up, immigrants face an identity problem when they migrate. Some can get over the problem of identity. Before they can have the identity of their new country they go through a long process which consists of rejection, adjustment and adaptation and integration periods. The final stage is the stage of assimilation but since it means giving up one?s culture and identity completely it is hard to reach this stage and it is more likely for the second or third generation immigrant families to get assimilated. However, even some of the new-generation immigrants continue living in their adopted country still preserving their old identities.