Türkiye'de yerel yönetimlerde katılım, demokrasi ve AB sürecinin etkileri
Türkiye?de yerel yönetimlerde katilim, demokrasi ve AB sürecinin etkileri
- Tez No: 226701
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz yönetim sistemlerinde yerel yönetimlerin önemi giderek artmaktadır. Yerel yönetimler halkın katılımına önem vermekte, birimlerini daha katılımcı bir biçimde yönetmeye çalışmaktadırlar.Bu çalışmada yerel yönetim çeşitleri açıklandıktan sonra ülkemizde yerel yönetimlere katılım konusu değerlendirilmiştir. Katılımı zorlaştıran ülkemize özgü koşullar, yerel yönetimlerin katılım konusundaki sorunları incelenmiştir. Ülkemizin AB üyeliği sürecinin yerel yönetimlere katılım konusuna olumlu ve olumsuz etkileri açıklanmıştır.Teze yerel yönetim birimlerine katılımın Türkiye'deki durumunu yansıtan bir anket çalışması eklenmiştir. Kayseri ilinin Özvatan ilçesi Belediyesi hakkında yapılan bu çalışma ile özellikle az nüfuslu ilçelerdeki vatandaşların yönetime katılıma bakış açıları, sorunları ve görüşleri açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak ülkemizde yerel yönetimlere katılımın istenilen seviyede olmadığı açıktır. Elbette bu katılımın artması bir sürece bağlıdır. Vatandaşlar bu kavramın faydasını gördükçe bu yöndeki çabalarını arttıracaklardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, local governments play much more important role in the administration; The local governments emphasize public involvement and try to govern their units collectively.In this article, the public?s contribution to the local governments is examined. After defining the types of local governments, I examined public contribution to local governments in Turkey and Turkey?s unique difficulties in this matter. The positive and negative effects of Turkey?s EU membership process in this matter are also discussed in the article.A survey reflecting public contribution to local administration is attached. The survey was administered in the City of Ozvatan/Kayseri and shows the effect of public involvement in low-populated cities, as well as public concerns about the issue.As a result, it is obvious that in Turkey, the public contribution is lower than expected. However, public involvement efforts will increase in time, as local people start to see the benefits of these contributions.