Kamu yönetiminde elektronik devlet modeli ve işletmelerin vergi tahsilatlarının elektronik ortamda uygulanması: Ankara ili örneği
Structure of e-government and applicability of e- government model in public administration and evaluations and tax collections from businesses through electronic government have been made
  1. Tez No: 226700
  2. Yazar: DİLER YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bilgi teknolojileri, üretimden ticarete, tüm ekonomiyi; eğitimin tüm aşamalarını; kamu yönetimini kısacası yaşamın tüm boyutlarını değiştirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak teknolojik gelişmeler sürekli artmaktadır.Elektronik devlet, ya da kısa adıyla e-Devlet temel olarak kamu bilgi ve hizmetlerine erişimin ve bu bilgi ve hizmetlerin dağıtımının bilgi ve iletişim teknolojileri ve özellikle internet yoluyla yapılması olarak tanımlanmaktadır.Bu çalışmada e-Devlet modelinin yapısı ve e-Devlet modelinin kamu yönetiminde kullanılması ve işletmelerin vergi tahsilatlarını elektronik devlet aracılığıyla ödemelerine ilişkin değerlendirmeler ve vurgular yapılmaktadır. Bu araştırma, Ankara ilinde faaliyet gösteren firmalara e-Devlet modelinin bilinmesine ilişkin ve vergi beyannamelerini elektronik ortamda verilmesine dair bulguları tespit etmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies have pervasive effects and caused dramatic changes in the fields ranging from manufacturing processes to conduit of trades; economic transactions and flows as a whole; educational processes; public administration and finally all dimensions of life. Technologic developments have been increasing as the informational and telecommunication means are developing.Electronic government or as it is shortly stated e-government could be defined as accessesibility of public information and services and as well as dissemination of these services via communication technologies and especially by internet.In this study, structure of e-government and applicability of e- government model in public administration and evaluations and emphases on tax collections from businesses through electronic government have been made. The objective of the study, therefore, has been determined as the recognition of e-government model and submitting tax forms through electronic means among firms operating in Ankara. Based on our analysis some hypotheses were tested and various recommendations have been made.