Kur'an'da kadının konumu ve Ümmü Musa örneği
The state of the woman in the Quran and the intance of Mosses'mother
  1. Tez No: 226732
  2. Yazar: MERYEM DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
?slam, kadının ailedeki ve toplumdaki konumunu güçlendirmis ve onların haklarını erkeklerin haklarına esit bir seviyeye getirmistir. Kadın, fizyolojik ve psikolojik olarak erkekten zayıf yaratılmıstır. Bu zayıflık, kadın için asağılanma sebebi sayılmayıp, aksine bu vesileyle erkeğe, kadını koruma, ona iyi davranma ve onun ihtiyaçlarını karsılama gibi görevler yüklemistir. Ayrıca kadına anne olması nedeniyle hiçbir medeniyette görülmeyen bir değer ve saygı verilmistir. Kadın yaratılıs itibariyle erkeğe göre ikinci derecede bir değere sahip değildir. Kur'an'ı Kerim'in ilke olarak belirlediği, insanların en değerli olanının ?takvada en üstün olanıdır.? ?slam'da erkek ve kadın iki yarısmacıdan çok, birbirini tamamlayan iki parçadır. Allah katında erkek ve kadın esittir. Aynı ?slami ilkelere uymaları gerekir ve O'nun önünde, hareketlerinden aynı derecede sorumludurlar. Yani metakozmik gerçek ile olan iliskilerinde esittirler. Fakat kozmik düzeyde psikolojik, biyolojik ve sosyal olarak birbirinden farklıdırlar ve birbirini tamamlarlar. Her iki cins farklı sayılarak üstünlük tartısmaları yapılamaz. ?slam'da, bir insan olarak erkeğe tanınan temel insan hakları kadına da tanınmıstır. Buna göre, yasama hakkı, mülkiyet ve tasarruf hakkı, kanun önünde esitlik ve geçim teminatı gibi haklar bakımından kadınla erkek arasında fark yoktur. Ancak kadının hakları yanında sorumlulukları da vardır. Aile yapısının korunması, ailede düzen, huzur ve mutluluğun sağlanması, annelik görevini en iyi sekilde yerine getirmesi, çocuklarını terbiye etmesi ve kocaya saygılı olması kadının basta gelen görevleridir. Musa'nın annesinin kıssası ise, çocuklarını eğitecek olan annelerin hallerine her yönüyle özen göstermeleri gerektiğine dikkat çekmektedir. Emzikli anne hakkında Kur'ân'nın bu kadar özen göstermesi, toplum hayatında annelik rolünün ve sorumluluğunun öneminden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islam has improved position of women in the family and community; and it brought their rights into an equal level with men?s rights. Women are physically and psycholojically created weaker than men. This weakness is not a cause for humiliation of women; contrary, by means of that it burdens men with the duties of the protection of women, good treatmen to them and meeting their needs. Besides, women are given value and respect due to motherhood which cannot be seen in any other civilizations. Women do not have a secondary degree value in terms of their creation. The Holly Qur?an designates the principle that ?the noblest of you in the sight of Allah is the one who is most deeply conscious of Him.? In ıslam, men and women are complementary two pieces rather than being two contestants. In the sight of Allah, men and women are equal. They have to obey the same Islamic principles and they are equally responsible for their deeds in front of Him. In other words, they are equal in their relationships with metacosmic reality. However, they are psychologically, biologically and socially different from each other in the cosmic level and they complement each other. Discussions of superiority cannot be made with a consideration of both genders as distinct. In Islam, the recognized basic human rights for men as a human being are also given to women. In respect of this, there is no difference between men and women in terms of the right to life, the right of ownership and use, equality in front of law and the right of guarantee of living. However, women have responsibilities in addition to their rights. The protection of structure family, supplying order, peace and happiness in the family, fulfillment of duty of motherhood in the best way, educating children and being respectful towards their husbands are the main tasks of women. The story of mother of Musa/Moses draws attention to a point that mothers who are eduacating their children are required to take pains their situation in every aspect. The fact that Qur?an is that much painstaking about women who have babies is resulting from the importance of the role and responsibility of motherhood in the life of community.