Elif Şafak'ın romanlarının tematik açıdan incelenmesi
The thematic examine of the novels of Elif Şafak's
- Tez No: 226734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MECİT CANATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalışmada Türk edebiyatının kadın yazarlarından biri olan Elif Şafak'ın romanlarını tematik bakımdan incelemeyi amaç edindik. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Elif Şafak'ın hayatı ve sanatı hakkında bilgi verilmiştir. Şafak'ın hayatı ve hayatındaki önemli olayların genelde sanatına, - özelde ise romancılığına - yaptığı etkiler üzerinde durulmuş, sanat ve edebiyatla ilgili görüşleri tespit edilmiştir. Birinci bölümde yazarın eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise yazarın romanlarının tematik incelemesi yapılmıştır. İncelememizde, Elif Şafak'ın romanlarındaki temalar, önem sırasına göre ele alınmıştır. Romanlarda aşk, yalnızlık, yabancılaşma, ölüm düşüncesi, intihar, öfke, ihanet, intikam, korku psikolojisi, bunalım, çocukluk, cinsellik, arada kalmışlık, tasavvuf, delilik, göçebelik, azınlıklar, evlilik ve aile, Doğu- Batı sorunu, kadın kimliği, feminizm, dögüsellik, felsefe, kader-fortuna, zaman, yolculuk, görme ve görülme, isimler, İstanbul, iç ve dış ayrımı gibi temalar tespit edilmiştir. Romanlarda temalar tespit edilirken kaynak olarak romanın kendisi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde romanlarla ilgili tematik inceleme yapılırken Elif Şafak'ın hayatı, özellikle de çocukluk yılları ve akademik yönü göz önünde bulundurulmuş, gerek sanatkârdan esere ve gerekse eserden sanatkâra ulaşılmaya çalışılmıştır. Yaptığımız çalışmada, Elif Şafak'ın okuyucuya ?insan? ve ?yaşam? ile ilgili önemli mesajlar verdiğini, Türk Edebiyatında yeni ses olması bakımından önemli bir yere sahip olduğunu gördük ve romanlarındaki temalarla birey odaklı bir sanat çizgisi izlediğini tespit ettik. ANAHTAR KELİMELER: Elif Şafak, yabancılaşma, aşk, kadın, zaman, arada kalmışlık, aidiyetsizlik, doğu-batı, yalnızlık, ölüm düşüncesi, intihar, görme ve görülme, tasavvuf, korku, kader-fortuna?
Özet (Çeviri)
I n this work, we aimed to study on Elif Şafak?s novels, who is one of the Turkish literature woman writers, in a thematic way. O u r thesis is taking form in introduction and two sections. In the introduction, the first one is about Elif Şafak?s life and her art ideas. In this part, the effection of Şafak?s life and the important events in her life on her general Works ?specifically her novels- have been emphasized and her opinions on art and literature are caught, beside that her novels have been introduced shortly in our study. In the second section; Elif Şafak?s novels are being examined in thematic way. I n the novels, themes are being studied in sequences; the origin of themes which are crouched down in all her novels are evaluated. In her novels love, loneliness, alienation, think of death, suicide, angryness, betraying, revenge, physocology of scaring, depression, childhood, sexual desires, dilemmas, sufism, insanity, migratory, minority, marriage and family, East-West matter, Women identity, feminism, philosophy, destiny,time, travelling, seeing and being seen, names, İstanbul, in-out discriminatıion?etc are ascertained. W hile the themes are ascertained in novels, the novel itself is used as a resource. While the thematic study is being done, Elif Şafak?s life, especially childhood?s years and her academic carier, has taken in hands.It has been aimed to reach the novelist from her works and for reaching the writer it has been derived from the novelist. W e learned from our study method that Elif Şafak gives some important messeges about `Human Being? and `Life? and has an important place as a new sound in Turkish literature, and her character. KEY WORDS: Elif Şafak, alienation, love , woman, time, dilemma, not belongings, East-West, loneliness, death, thought,suicide,see and being seen, sufism, fear, destiny,?e.t.c.