Dido Sotiriyu' nun ?Benden Selam Söyle Anadolu'ya? ve Ahmet Yorulmaz'ın ?Savaşın Çocukları? romanlarında Türk-Yunan imgelerinin karşılaştırılması
A comparative study of Turkish- Greek image in Dido Sotiriyu's ?Benden Selam Söyle Anadolu'ya? and Ahmet Yorulmaz's ?Savaşın Çocukları?
- Tez No: 226757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yunan Edebiyatı yazarlarından Dido Sotiriyu'nun ?Benden Selam Söyle Anadolu'ya? romanı ile Türk yazar Ahmet Yorulmaz'ın ?Savaşın Çocukları? romanındaki Türk- Yunan imgelerini karşılaştırmaktır.Bu çalışmada, Yunan ve Türk edebiyatı yazarlarından Dido Sotiriyu'nun Benden Selam Söyle Anadolu'ya romanı ile Ahmet Yorulmaz'ın Savaşın Çocukları romanında Türk-Yunan ilişkilerine imgesel boyutta değinilmiş, siyasi, tarihsel ve toplumsal koşullar açısından irdelenmiştir. İnceleme konusu yapılan eserlerdeki ulus imgesi betimsel yöntem ışığında karşılaştırılmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada farklı kültürlerde yaşayan ancak yazdıkları eserler ve işledikleri konular bakımından ortak noktalarda buluşan yazarların söz konusu yapıtlarındaki Türk-Yunan imgelerindeki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır.Farklı kültürlerin zaman zaman önyargılarla öteki olarak nitelenmesini birlikte yaşamı, toplumsal barış ve huzurun bozulmasına olan etkisi gün yüzüne çıkartılmaya çalışılmıştır.Bu karşılaştırmalı çalışma sonucunda, her ki eserdeki Türk-Yunan imgelerinin yazarlar tarafından ele alınışlarında bazı farklılıkların yanında daha çok ortaklık ve benzerlikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare Turkish and Greek images in Dido Sotiriyu?s Benden Selam Söyle Anadolu?ya and Ahmet Yorulmaz?s Savaşın Çocukları.In this study the Turkish-Greek relationship in Dido Sotiriyu?s Benden Selam Söyle Anadolu?ya and Ahmet Yorulmaz?s Savaşın Çocukları is analysed from political, sociological and historical point of view .The image of `nation` in the works examined, is tried to compare by means of descriptive method.In this study it is aim to suggest the similarities and differences between Turkish and Greek images in the works of the writers who experienced different cultures but who have mutual ideas in terms of the stories they wrote and the subjects they mentioned.Furthmore, in his study, it is shown that differences between cultures and traditions living together enrich the nation especially it is argued that the prejudice against the other cultures has influences on the destruction of the national peaceAs a result of the study it is observed that the two novels have many similar points despite same slight differences in the understanding of the writers.