Atatürk ilkeleri: Milliyetçilik
Atatürk's principles: Nationalism
- Tez No: 226767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezin amacı, ?Atatürk İlkeleri? arasında son derece önemli bir ilke olan Milliyetçilik İlkesini incelemektir.Milliyetçilik fikri, 1789 Fransız İhtilali ile dünyayı etkisi altına almıştır. Fransız İhtilali sonucu milliyetçilik akımı ile birlikte, ihtilalin getirdiği özgürlük, eşitlik, kardeşlik, cumhuriyet ve laiklik gibi kavramlar bütün Avrupa'ya yayılmıştır. XIX. yüzyılın mukadderatı millî devlet ve milliyetçi ideolojiler tarafından belirlenmiştir.Çalışma sırasında, sağlıklı değerlendirme yapabilmek için konuyla ilgili arşiv belgelerinden, o dönemde yayınlanmış gazetelerden, yerli yabancı araştırma ve kaynak kitaplarından yararlanılmıştır.Çalışma sonucunda, Kurtuluş Savaşı'nın çıkış noktasını oluşturan ve tüm tutsak ulusların kurtuluş hareketlerine ışık tutan Milliyetçilik İlkesi'nin önemi ortaya konulmuştur. Milliyetçilik; akılcılık, gerçekçilik, barışçılık ve cumhuriyetçilik ilkeleriyle bütünleşen ve bu ilkelerle çelişen yorumlara kapalı bir ilkedir. Millî Mücadele boyunca birleştirici ve itici bir güç görevini üstlenmiştir. İşgalci emperyalist güçleri dize getiren, Türklük gururunu, ?Ne mutlu Türküm diyene? ve ?Bir Türk dünyaya bedeldir? deyimleriyle dile getiren Atatürk, Milliyetçilik İlkesi ile Türk ulusunun ?bütün bireylerini kaderde, kıvançta ve tasada ortak bir bütün halinde ulusal bilinç ve ülküler çevresinde toplamak? inancındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis?s aim is to investigate Nationalism Principle, whic is very important among ?Atatürk?s Principles?.Nationalism idea has widely spreaded over the world, by French Revolution in 1789. After the French Revolution, with the nationalism, some concepts like freedom, equality, fraternity, republic, secularism which were brought by revolution, has span over Europe. Fate of XIXth century was assigned by nation states and nationalist ideas.During the study, to make reliable evaluation, related archive documents, newspapers published during that era, and native and foreign research books were used.By this work, Nationalism Principle importance is manifested, since Nationalism idea started Independence War, and enlightened all captive nations toward freedom. Nationalism, integrates with rationalism, realism, pacifism ans republicanism, and is closed to interpretations which contradict with these principles. During the National Struggle, is was unifying and propellent. Atatürk, who has defeated the imperialist powers, and has declared Turkish Honor with sayings ?How happy is the one who says I?m Turkish? and ?A Turk is worth the world?, has the aim to ?gather all indivuduals in case of fate, gladness, and sorrow around national consciousness and ideal.?