Yapılandırmacı kurama göre hazırlanan Atatürk ilkeleri programının öğrencilerin akademik başarı ve tutumuna etkisi
The effect of the Ataturk's principles program which is organized according to constructivist approach for academic success and attitude of students
- Tez No: 249867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Eğitimde öne çıkan çağdaş kuramlarla birlikte eğitim alanında bilimsel çalışmalarda bulunan eğitimcilerde bu kuramların kendi alanlarındaki etkilik derecesi konusunda araştırmalar yapmaktadırlar. Bu araştırmada da informal eğitim ortamlarında boy gösteren yapılandırmacı kuram üzerinde bir çalışma yapılmıştır.Bu çalışmada 11.sınıf T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin Atatürk ilkelerinin öğretiminde Yapılandırmacı Kuramın öğrencilerin akademik başarı ve tutumuna etkisi incelenmiştir.Trabzon ilinde dört farklı programlı liseden seçilen deney ve kontrol grupları üzerinde hazırlanan paket program1 aylık süreyle uygulanmıştır.Tutum ölçeği ve akademik başarıyı ölçen çoktan seçmeli test ön test ve son test şeklinde uygulanarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır.Araştırmada ulaşılan sonuçlar şu şekildedir; Atatürk'ün altı ilkesi; Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılâpçılık doğrultusunda hangi inkılâpların yapıldığı ile ilgili başarı düzeylerinin yapılandırmacı kuram ışığında uygulama yapılan deney grubu lehine bulgulara ulaşılmıştır. Atatürk İlkeleri ünitesini Yapılandırmacı Kuram ışığında işleyen öğrencilerin başarı düzeyi ile bu üniteyi geleneksel öğretimle işleyen öğrencilerin başarı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersine yönelik tutumları, yapısalcı ve geleneksel öğrenme ortamlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Deney grubu öğrencilerinde okul türü ve bölümü değişkeni başarı oranını etkilerken, cinsiyet etkilememiştir. Öğrencilerin derse karşı tutumlarını okul türü, bölüm ya da cinsiyet faktörü anlamlı düzeyde etkili değildir.
Özet (Çeviri)
With modern theories which are important in education the educators who make scientific works have researched the effectiveness degrees of these theories in their own fields. A research on Constructivist Approach which is often used in informal education enviroment has been done.In this research, the effect of this Constructivist Approach on the academic success and attitude of the students is examined in the teaching of the principles of the Atatürk in the History of Turkish Republic Revolutions and Kemalism lesson on eleventh class.In Trabzon the Teaching Pack Program which was prepared on experiment and control groups chosen from four diffent program high school was applied for one month.The multiple choice test which measures the academic success and the attitude scale was applied as the first and last test and data were found.The finding were achieved by analizing these data in SPSS program.The results of this research are six principles of Atatürk; Republicanism, Nationalism, Populism, State Socialism, Laicism, Revolution so many diffrent have been found between the success level of students who learn the unit of Atatürk?s principles with the help of Constructivist Approach and the students who learn this unit with traditional approach. It is found that the behaviours of students against The History of Revolutions and Kemalism lesson show no important differences according to Constructivist and traditional learning environments. While the kind of school and part variable affected success level on the students of experiment group. The factors such as kind of the school.The part or gender didn?t affected the attitude of students against the lesson.